‘Erdoğan’ın Sözünü Abartılı Bulmuştum, Ancak…’

0
180

“Erdoğan’ın “bu bir istiklal mücadelesidir” sözünü abartılı bulmuştum. Ancak bugün bu sözlerin doğru ve haklı olduğunu itiraf etmek zorundayım” diyen Prof. Atilla Yayla önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Atilla Yayla, facebook hesabından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.

Prof. Yayla’nın paylaşımlarını, noktasına ve virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyoruz.

“17/25 Aralık'ın bir darbe teşebbüsü olduğunu Oral Çalışlar gibi on dakika içinde değilse de birkaç saat içinde anlamıştım. 17/25 Aralık hukukun silah, hukukçuların/emniyetçilerin tetikçi ve yolsuzluk iddialarının susturucu olarak kullanıldığı bir darbe girişimiydi. Fakat Erdoğan'ın akabinde sarfettiği "bu bir istiklal mücadelesidir" sözünü abartılı bulmuş, benimsememiş ve konuşmalarımda, yazılarımda hiç kullanmamıştım. Bugün geldiğimiz noktada bu sözlerin doğru ve haklı olduğunu itiraf etmek zorundayım. Türkiye gerçekten kuvvetli uluslararası bağları olan bir mahalli çete tarafından işgal edilmiş.”

– – – – – 

 

“Biraz önce Gülay Göktürk ile telefonda sohbet etim.Şu tespitlerde mutabık kaldık. Darbeyi sade, mütevazı, dindar insanlar engelledi. Yaptıkları insanın gözünden yaş getireecek türdendi. T. Erdoğan'ın çağrısından yarım saat sonra insanlar tankların üzerine yürümeye başladı. Bunu yaparken tekbir getirmelerinden daha olağan ne olabilir. Allah ve kader inancı olmadan bu insanlar nasıl ölümü göze alabilirdi? Türk solu kof. Kaç defa darbe oldu. Kaç solcu sokağa çıktı, darbecilere kafa tuttu. Onlar da yeter ki sokağa çıksalar ve istiyorlarsa Cengiz Algan'ın dediği gibi Marx'tan parçalar okusalardı. Ey sade, mütevazı kitleler selam, sevgi ve şükranlarımızı lütfen kabul edin.”

– – – – – 

 

“Dün akşam Taksim'de Gezi'nin merdivenlerinde "demokrasi" nöbeti" saatleri harcarken düşündüm. Kader beni Gezi'ye getirdi. 2013'te Gezi'yi işgal eden, mekan tutan ve orada çok zaman harcayan Gezicilerden farkım nedir?. Fark şu: Geziciler (en azından çoğu) yanlış bir karar da vermiş olabilecek meşru bir kamu otoritesinin meşruiyetine ve karar alma hakkına karşı direniyordu. Bense demokratik meşruiyeti reddeden ve çiğneyen güçlere karşı demokratik meşruiyet adına direniyorum. Az fark olmasa gerek.”