Ana Sayfa Kuruluşlar Erdemli Gençlik İstikrarla Yürüyor

Erdemli Gençlik İstikrarla Yürüyor

0
Erdemli Gençlik İstikrarla Yürüyor

Erdemli Gençlik Kulübü “Ahdi Misak” ve “Şehadetine Şahit Olduklarımız” adlı iki geniş katılımlı konferans düzenledi.

Ülfet Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi ve Erdemli Gençlik Kulübü, Araştırmacı Yazar Mehmet Hanifi Tosun ile Eğitimci Hatice Atasoy'un konuk olduğu konferanslar serisi düzenledi. Partner kuruluşlar tarafından ortaklaşa düzenlen konferanslar serisi 28-29 Mart tarihlerinde Ülfet Derneği Konferans Salonunda gerçekleşti. İlki 28 Mart Cumartesi günü gerçekleşen ve Anadolu Öğrenci Birliği Marmara Bölge Sorumlusu – Araştırmacı Yazar Mehmet Hanifi Tosun'un konuşmacı olduğu "Ahdi Misak" konulu söyleşiye Erdemli Gençlik Kulübü Adana Sorumlusu M. Şamil Kılıçparlar, Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Hasan Demir, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi sorumlu ve gönüllülerinin yanı sıra kalabalık bir dinleyici kitlesi hazır bulundu.

 

Yapılan Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan program, Ülfet Derneği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Hasan Demir'in yaptığı selamlama konuşmasıyla devam etti. Akabinde M. Ali Tek'in seslendirdiği şiirden sonra "Ahdi Misak" adlı son çıkan eseri hakkında değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı Yazar Mehmet Hanifi Tosun, "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" ahdi (ayeti) ile başlayan insanın yeryüzü serüveninin devam ettiğini vurgulayarak; zaman ve mekan insan için sınırlıdır, bizlere verilen sorumluluk neslin ıslahı ve arzın imarı şeklinde formüle edilmiştir dedi. Konuşmasının devamında ise hayat sermayemiz buz satan adam kadardır, insanın insanla olan ilişkisi yatay, eşyayla olan ilişkisi düşey, Allah ile olan ilişkisi ise dikey olmalıdır şeklinde farklı tespitlerde bulunan Tosun,  "tevhid, adalet ve aşk ekseninde bir gençlik inşaa etmemiz gerekiyor ve yapacağımız işlere ahiret perspektifiyle bakmamız gerekiyor" diyerek konuşmasına son verdi.

 

Hatibin konuşmasının ardından Erdemli Gençlik Kulübü üyelerinden bir öğrencinin saz eşliğinde seslendirdiği ezgilerden sonra; program toplu fotoğraf çekimi ve yazarın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

 

29 Mart Pazar günü ise Ülfet Derneği ve Erdemli Gençlik Kulübü kız öğrencilerinin sadece bayanlara yönelik olarak düzenlediği "Şehadetine Şahit Olduklarımız" adlı konferans dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Ülfet Derneği Ortaöğretim Bayan Sorumlusu Hatice Atasoy'un konuşmacısı olduğu programa bayanlardan oluşan dernek komisyon yetkilileri, üniversite öğrencileri ve Erdemli Gençlik Kulübü üye, gönüllü ve velilerinden oluşan ilgili bir kalabalık katılım gösterdi.

 

Kız öğrencilerinin okuduğu Kur'an'ı Kerim'in ardından başlayan program, dernek komisyon başkanlarının selamlama ve hoşgeldiniz konuşmaları ile devam etti. İzlenen Ülfet Derneği Ortaöğretim Komisyonu tanıtım filminin ardından kürsüye gelen Ortaöğretim Komisyonu bayan öğrenci sorumlusu Hatice Atasoy, duygu yüklü bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında ağırlıklı olarak şehadet ve şahitlik konularına vurgu yapan Atasoy, şehitlerin yaşantılarının hayatımıza birer örneklik teşkil edeceğinden bahsederek İslam davası uğrunda canlarını ve mallarını korkusuzca çekinmeden feda edenleri selamladı.

 

Program kız öğrenciler tarafından hazırlanan ilgi çekici gösterilerle devam etti. Şiir, ezgi ve skeç gibi birbirinden farklı ve renkli bir içeriğe sahip olan programda, İslam uğruna mücadele veren sembolleşmiş şehitlerin hatırlatıldığı kısa bir sinevizyon filmi de gösterime sunuldu. Meşaleler ile sahneye çıkan kız öğrencilerin, şehitlerin fotoğraflarıyla sergiledikleri skeç görülmeye değer anlar yaşattı. Program aile fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.