Erciş'ten Mısır Halkına Selam

0
189

Erciş Başak-Der, Erciş İhya-Der ve Erciş Şafak Der gibi Sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlemiş oldukları basın bildirgesi aşağıdaki gibidir.

Basın açıklamasını Erciş Başak-Der Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Zorlu tarafından okundu.

DEĞERLİ ERCİŞLİLER

Mısır’da bugün sahur vakti ile baltacılar ve güvenlik güçleri darbeye direnen Müslüman kitlelere saldırdılar. Saldırılar halen devam ediyor. Şu ana kadar 200 ü aşkın kişi şehit oldu. 4500’den fazla yaralı var.

Saldırılar Kahire, İskenderiye, Feyyum, Dimyat başta olmak üzere birçok kentte birden gerçekleştirildi.

Ölü sayısı her geçen dakika artıyor.

Darbeci General Sisi eylemlerin durdurulması için Müslüman Kardeşler’e 48 saat süre verdi. Süre bugün doluyor. Sürenin dolması ile çok daha büyük bir katliamın gerçekleştirileceğinin sinyalleri veriliyor.

İskenderiye İbrahim Mescidi’nde 300-400 kişi mahsur durumda. Abluka altında tutulan camide ölü ve yaralılar var.

Müslüman Kardeşler Sözcüsü katliamın durdurulması ve yaralılara kan ve ambulans tedariki için tüm dünya Müslümanlarından yardım talep etti.

Mısır’da yaşananlar sadece Mısır halkını telaşlandıran felaket değil, aynı zamanda bütün İslam ümmetine yöneltilmiş bir tehdittir. Bu nedenle burada Mısır için değil, kendi geleceğimiz için toplandık”

BU İŞBİRLİKÇİ ZİHNİYETİ BÜTÜN İSLAM TOPRAKLARINDA GÖRDÜK

Dünyanın her tarafında Müslüman kanı çok ucuzmuş gibi katliamlar yapılmaktadır. “Bu katliamların bir kısmını emperyalistler bir kısmını da maliyeti daha ucuz olduğu için içimizdeki işbirlikçiler gerçekleştiriyor.

Bu işbirlikçi zihniyeti bütün İslam topraklarında gördük;

“Mısır’da da gördük, 28 Şubat’ta da gördük. Halkın, adaletin yanında olanların moralini bozmak için Amerika’dan, İsrail’den, İngiltere’den yönlendirilen siyonist kırıntılarıdır bunlar. ABD’ye, İsrail’e, Avrupa’ya kızarız ama bir yere daha kızmadan köleliğe devam ederiz, burası neresidir biliyor musunuz? Sömürgecilere hizmet eden içimizdeki zihniyetlere kızmadığımız müddetçe özgürlüğün tadına varamayız.”

DEMOKRASİ BİZE HİZMET ETTİĞİ MÜDDETÇE GEÇERLİ

Mısır seçimini İhvan-ı Müslim’in kazandığını halde “Batılılar derler ki; ‘demokrasi putunu biz yaparız, gerektiğinde yemekten çekinmeyiz. Demokrasi putu, ancak bizim hizmet anlayışımıza hizmet ettiği müddetçe geçerlidir.’ Bu bölgelerde Mısır’da, Suriye’de, Türkiye’de seçimle gelen yönetimler sizin düşüncenize hizmet etmediklerinde, Türkiye’de 28 Şubat’ı gerçekleştirdiğiniz gibi, Suriye’de, Filistin’de ve Mısır’da da aynı işlemi yaptınız”

Buradan şunu haykırıyoruz; Amerika senden korkmuyoruz, İsrail senden korkmuyoruz, Avrupa senden korkmuyoruz. Biz Allah’tan korkuyoruz. Biz kurşun yedikten sonra yere düşen ve gözüne bir damla yaş akıtan mazlum çocukların bedduasından korkuyoruz. Evladını paramparça kucağına alan, hiç bir hastaneye götürecek durumu olmayan, hiç bir ilaca ulaşamayan annenin feryadından korkuyoruz. ‘Kimse yok mu bize yardım edecek’ diye haykıran, gözyaşı döken babaların feryatlarından korkuyoruz. Biz de korkuyoruz ama bu korkumuz Allah için.

Evet sözün bittiği yerdeyiz. Mısır Müslümanları tarihe geçecek bir direnişi ortaya koyuyorlar. Dün 30 milyon Müslüman darbeye karşı meydanlardaydı. Şu ana kadar yüzlerce Müslümanın şehit olduğu bu direniş, şehitlerin kanları sayesinde daha da gürleşerek darbecilerin boğulduğu bir tufana dönüşecektir. Zafer bugün olmasa yarın mutlaka gerçekleşecektir.

Bizler buradan üzülerek ve daha da önemlisi yeterince destek verememenin utancıyla Mısır’daki direnen kardeşlerimizi saygıyla selamlıyoruz. Allah (c.c) onların yar ve yardımcısı olsun. Allah (c.c)’den direnişlerini zafer ile taçlandırılmasını niyaz ediyoruz.

Darbeyi tetikleyen Amerika, Avrupa, İsrail, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerini bir kez daha lanetliyoruz. Hepimiz darbenin bu ülkelerin tahrikleri sonucu gerçekleştiğini çok iyi biliyoruz. Tüm Müslümanları emperyalist Amerika ve Ortadoğu’daki işbirlikçilerinin gerçek yüzünü görmeye bir kez daha davet ediyoruz. Ülkemizdeki Suudi ve körfez sermayesine, bu ülkelerden yardım adı altında gelen her türlü emtia’ya karşı Müslüman halkımızı tavır almaya çağırıyoruz.Allah(c.c)’dan Mısır direnişini zafere ulaştırmasını niyaz ederek, Mısır kıyamının tüm Müslümanlara yeni bir ufuk açmasını diliyoruz. Ayrıca tüm halkımızı Mısırlı Müslümanlara yardım konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

                                                                                              Erciş Başak-Der