Ana Sayfa Kuruluşlar Ensar, Muhacir Kardeşliğinin Yaşandığı Yer…

Ensar, Muhacir Kardeşliğinin Yaşandığı Yer…

0
Ensar, Muhacir Kardeşliğinin Yaşandığı Yer…

Üç yıl aşkın süredir iç savaş dolayısıyla ilimize gelip yerleşen Suriyeli kardeşlerimizle “Ensar, Muhacir kardeşliğini” çağımızda yeniden yaşamaya çalışıyoruz.

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Osmaniye’ye yerleşen Suriyeli misafir kardeşlerimiz, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği (İL-SAN DER) konferans salonunda yılsonu programı düzenledi.

Üç yıl aşkın süredir iç savaş dolayısıyla ilimize gelip yerleşen Suriyeli kardeşlerimizle “Ensar, Muhacir kardeşliğini” çağımızda yeniden yaşamaya çalışıyoruz. Denek olarak geleceğin kurucuları olan çocuklar ve gençlerin eğitim ve öğretimleriyle yakından ilgilenmeye çalışıyoruz.

 

 

İL-SAN DER öncülüğünde Suriyelilerin yaşadığı semtlerde ve dernek binamızda 127 öğrencinin katılımıyla Arapça, Türkçe, Kuran-ı Kerim, Hadis ve Akaid dersleri işlendi. Derslere devam eden öğrencilerden 35 çocuğun görev aldığı yılsonu programı düzenlendi. Program, kardeşlerimizin kendi geleneklerine özgü figürlerle, Arapça ezgi ve tiyatrolarla sunuldu. Tesettür çağındaki kızlar ilahiler ve dualar eşliğinde ilk örtülerine büründüler.

 

Çok anlamlı ve duygulu anların yaşandığı bu programa, dernek üyelerimiz, halkımız ve Suriyelilerden yoğun ilginin olduğu program güzel bir etkinlik olarak akıllarda kaldı. Program sonunda, eğitim gören 127 öğrenciye İL – SAN DER ve İYİLİKDER organizasyonunda hediyeler verildi.

 

 

Çocukların eğitim faaliyetleri ile ilgilenen ve programı hazırlayan Gufran el-Ali yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘’Bu bulunduğumuz yer Osmaniyeli kardeşlerimizin ellerini uzatarak hepimizi bir araya topladığı yerdir. Karşılık beklemeden bizimle ilgilendiler. Kuran öğrenme konusunda çocuklarımıza bizden çok yararları oldu. Aileler de bundan memnun oldu. Bütün bunlar Allah’ın dilemesidir. Vesile ise insandır.

Biz de ahdettik. Allah için Allah yolunda kalmaya söz verdik. Ne Esed, ne zulüm, ne savaş bizi durduramayacaktır. Çünkü Allah büyüktür! ’’