Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Enes Abdi Anadolu Platformu’nu Ziyaret Etti

Enes Abdi Anadolu Platformu’nu Ziyaret Etti

0
Enes Abdi Anadolu Platformu’nu Ziyaret Etti

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes Abdi ve beraberindeki heyet Anadolu Platformu’nu ziyaret etti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes Abdi, Suriye Demokratik Forumu Başkanı Michel Kilo, Suriye Demokratik Forumu Gaziantep Temsilcisi Abdulbari Osman ve beraberindeki heyet 21 Mart Pazartesi günü Anadolu Platformu’nu ziyaret etti.

Ziyarette Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyet üyeleri, Suriye ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkları ele aldı. Görüşmeye Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ve Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar da katıldı.

Ziyarette bir konuşma yapan Abdi, 18 Mart Çanakkale savaşı etkinliklerine katıldığını belirterek, yaklaşık 30 bin Suriyelinin Çanakkale savaşında şehit olduğunu dile getirdi.

Ziyarette, Cenevre 2. görüşmelerine de değinen Abdi, ateşkesin görüşmeler üzerinde olumlu etki yaptığını vurguladı. Abdi, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Cenevre görüşmeleri daha başlangıç aşamasında. Henüz bir sonuç alınamadı. Görüşmelerin ateşkes ortamında yapılması olumlu bir hava yarattı. Rejim, siyasi olarak sonuç çıkmaması için her türlü engeli koyuyor. Siyasi çözüm demek rejimin değişmesi demek. Uluslararası güçler hâlâ Esad rejimine baskı uygulamıyor. Biz iki cephede savaş veriyoruz. O yüzden Suriye halkının dostlarından beklentilerimiz büyük. Çünkü sonuç almak için daha uzun mücadeleler vermemiz gerekiyor. İran’ın, Suriye üzerindeki emellerinden kolay kolay vazgeçeceğini düşünmüyoruz. Rusya’nın bölgeden cüz’i de olsa çekilmesini olumlu karşılıyoruz.”

Ortak Tarihi Olmayanın Ortak Geleceği de Olmaz

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise bin yıldır birlikte yaşadığımız tarihimizi, ortak paylaşımlarla zenginleştirmemiz gerektiğini belirterek şunları dile getirdi:

“Ortak tarihi olmayanın ortak geleceği de olmaz. Bizim; farklı kültürlerin, farklı dinlerin birbirine saygıyla yaşadığı bir tarihimiz var. Dünyanın bu tecrübeye ihtiyacı var. Savaştan en çok çocukların ve kadınların etkilendiğini görüyoruz. Biz de bunu göz önünde bulundurarak faaliyet yürütüyoruz.

Sizlerin de bu alanlarda faaliyetlerinizi arttırmanızı bekliyoruz. 5 yıldır eğitim alamayan çocuklar var. Bu çocuklar art niyetli grupların istismarına açık. Suriye’de yaşanan dramı dünyaya anlatacak enformasyon alanında eksiklerimiz var. Bunun için biz gazete, radyo ve medya merkezi çalışması yürütüyoruz. Sizlerle bu alanda ortak çalışma yapmak istiyoruz.”

Görüşmenin ardından Fecr Radyo’da canlı yayına katılan Enes Abdi ve Michel Kilo, gündemi değerlendirdi.

Abdi ve Kilo daha sonra Suriyeli misafirlerin katıldığı seminere konuşmacı olarak katıldı.