Ana Sayfa Manşet Haberi El Bab Anadolu Kültür Merkezi Törenle Açıldı

El Bab Anadolu Kültür Merkezi Törenle Açıldı

0
El Bab Anadolu Kültür Merkezi Törenle Açıldı

Suriye’nin güvenli bölgelerinde kurulan Anadolu Kültür Merkezleri’nin dördüncüsü El Bab kentinde düzenlenen törenle açıldı.

Bülbülzade Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde yapılan El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı 16 Haziran Çarşamba günü yapıldı.  Açılış törenine; Gaziantep Vali Yardımcıları Anıl Alkal ve Rızvan Eroğlu, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep AFAD İl Müdürü Bekir Şen, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis, YTB temsilcileri, Anadolu Platformu Kayseri il teşkilatı ve diğer illerden gelen gönüllüler, iş adamları ve kanaat önderleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti işe başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu şunları söyledi; “Suriye toplumu uzun bir süredir zorlu bir imtihandan geçiyor. Bizler Türkiye olarak, yanı başınızdaki kardeşleriniz olarak bu imtihanın en başından beri Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız. Bu topraklar bir zamanlar dünyaya adaletin, medeniyetin ve ilmin yayıldığı topraklardı. Bugün inşallah buralar yeniden refahın, hakkaniyetin, huzurun, adaletin anıldığı, dünyaya; ilmin, bilginin yayıldığı topraklar haline gelecektir. Kayserili hayırsever iş adamlarımızın böyle bir tesis ihtiyacında ellerini uzatmaları bu iki toplumun tasada ve kıvançta bir olduğunun göstergesidir. Bülbülzade Vakfımızın öncülüğünde dördüncüsünü açtığımız Anadolu Kültür Merkezimizde inşallah buradaki yavrularımız geleceğe hazırlanacaklar. Burada okuma yazma öğrenmekten tutunuz; fizik, kimya, matematik ve diğer ilmi alanlarda eğitimler görecekler. Hanım kardeşlerimiz kendi hayalarını idame ettirecekleri kurslar görecekler. Kardeşlerimiz ilgi alanlarına göre kültür ve sanatın çeşitli dallarında kendilerini geliştirecekler. Bu tür kurumların devamını diliyor ve vesile olanlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Bizler adında olduğu gibi medeniyetlerin, uygarlıkların, farklılıkların bir arada olduğu ve birbirine saygı duyduğu, Osmanlı adaletini ve Selçuklu medeniyetini kurmuş Anadolu ismin verdiğimiz bu yerlerde yeniden adalet yürüyüşümüzün gerçekleşmesini istiyoruz. Anadolu bizim vatan tasavvurumuzun başkentidir. Burada ürettiğimiz kültür, eğitim, fikirler yeni etki alanlarıyla dünyadaki tüm mazlumları, zulme uğrayan her insanı saracak ve umuda dönüşecektir. Bombalarla yıkılan bu beldeyi kitaplarla hep birlikte imar ediyoruz. Burada 600’den fazla öğrencimiz var, onlarca eğitimcimiz var. Bu eserin ortaya çıkmasında özellikle Kayserili hayırseverlerimizin büyük katkısı oldu. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Törende; Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, Mezrehettin Öztürk, El Bab Yerel Meclis Başkanı Muhammed Heyseme Şihebi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis de birer selamlama konuşması yaparak kültür merkezinin hayırlara vesile olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından El Bab Anadolu Kültür Merkezi’nin açılışı için kurdele kesimi gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven dua etti.

Heyet açılışın ardından kültür merkezini gezdi. Resim sergisi ile müzik kursları, İngilizce, Arapça ve Türkçe dil kurslarının yapıldığı sınıflar gezilerek yerinde bilgi alındı. Tören kültür merkezinin önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

Suriye’nin güvenli bölgelerindeki El-Bab, Azez, Cerablus ve Afrin’de açılan ve bölge halkına hizmet veren Anadolu Kültür Merkezleri’nde eğitim ve kültür faaliyetleri birlikte yürütülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.