Ana Sayfa Kuruluşlar “Ekmeksiz Yaşayabiliriz Ama Kur’ansız Yaşayamayız”

“Ekmeksiz Yaşayabiliriz Ama Kur’ansız Yaşayamayız”

0
“Ekmeksiz Yaşayabiliriz Ama Kur’ansız Yaşayamayız”

Kahramanmaraş Kent Meydanında Ramazan ayının 12. misafiri Araştırmacı yazar Ramazan Kayan oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde Kent Meydanı’nda 29 Haziran akşamı Anadolu Platformu’na bağlı Rıdvan Hoca Vakfı’nın ev sahipliğindeki misafiri “Değişen Zamanlarda, Değişmeyen Sorumluluklarımız” sunumuyla Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan oldu.

 

Program Hacı Osman Kılıç’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Yasir Çiçekli’nin meal okumasıyla başladı. Daha sonra Ramazan Kayan teravih namazına kadar halka hitap etti. Meydandakileri selamladıktan sonra konuşmasına başlayan Kayan, şöyle konuştu;

 

"Unutamadığım üç iftar var, biri, birkaç yıl önce Kabe’de hurma ve zemzemle yaptığım iftar, 2-6 yıl kadar önce Ramazan’ın son haftası Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın gölgesinde yaptığımız iftar. Kudüs’ün çağrısı var. Bizleri bekliyor. 3. ise yine 5-6 yıl önce İHH’nın bir Ramazan programında Arakanlı yetimlerle yaptığım iftar. Yola düştük. Yol arkadaşlarımdan biri Osmaniyeli bir öğretmen. Eşini ve çocuğunu trafik kazasında kaybetmiş. Çok üzüldüğünü, sarsıldığını ifade ediyor. Kur’ana sarıldım diyor. İHH ile tanışmış. Bir yetimhanenin yapılmasına vesile olmuş. “Bir yavrumu kaybettim ama şimdi kırk tane yavrum oldu”diyor.

 

Arakan şu anda dünyada Müslümanların en fazla zulme uğradığı ülke. İslam adına her şey yasak burada. Arakan’dan hicret etmeye çalışan kardeşlerimiz aylarca teknelerde aç kalıyor ama hiçbir ülke onları kabul etmiyor. İffeti kirlenmesin diye Arakan’da 20 yaşındaki kızımız kendini denize atıyor. BM’nin görmek istemediği, hiçbir yardımın da gitmediği bir kampa gittik. 40 bin insanın yaşadığı bu kamp tel örgülerle çevrili. İnsanları sanki üst üste istiflemişler. Çadırların üzerini örtecek  10 m muşamba bulunamıyor. Ağaç yaprakları ve yağmur sularıyla beslenen Ümmeti Muhammed’den bahsediyorum. Kampta küçük bir kız çocuğu, bu şartlarda annesi kendisine Kur’an öğretiyor.  Bu görüntü bize şu cümleyi haykırıyor:“Ekmeksiz yaşayabiliriz, ancak Kur’ansız yaşayamayız!”

 

Türkiye’ye döndükten sonra rehberimizle telefonda görüşüyoruz. Bizden sonra o kampta 120 çocuk açlıktan hayatını kaybetmiş. Şimdi size soruyorum. Ekmeksiz ölmek, açlıktan ölmek mi daha tehlikeli, Kur’ansız, namazsız ölmek mi daha tehlikeli. Açlıktan ölürseniz dünyanızı kaybedersiniz Kur’ansız ölürseniz ikisini de kaybedersiniz. Hergün Türkiye’de ölen 1000 kişiden 800’ü namazsız ölüyor biliyor musunuz? Gençlerimiz Kur’ansız ölüyor farkında mısınız?

 

Bizler yeryüzündekilere merhamet edelim ki gökyüzündekiler de bize merhamet etsin. Arakan’daki kampta küçük bir çocukla tanışmıştım 6 yaşında. Bana bir sure okumasını istedim.  Kısa bir sure okur diye beklerken Kıyamet Suresinin tamamını okudu. Gözlerimin içine bakarak okudu. Sanki git Türkiye’deki kardeşlerime anlat dercesine bakıyordu. Öyle bir ayete geldi ki, şöyle: “20-Hayır, siz peşin olanı (dünyayı) seviyorsunuz da 21-Ahireti bırakıyorsunuz.” Bu ayeti okuyunca dayanamadım.

 

Ramazan sorumluluk demektir. Sadakat demektir. Merhamet, sevgi demektir. Biz Allah için verdikçe, Allah da bizim için verecektir. Biz yeryüzündeki çocukları kucaklarsak Allah da bizim çocukları bize bağışlar. Bütün çocuklar bize Allah’ın emanetidir. Çevrenize bakın ve mutlaka yetimlerin duasını almaya çalışın.”

 

Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan’ın sunumunun ardından teravih namazına geçildi. Namaz sonrası ise Gönül Radyo Yayın Yönetmeni Mesud Bilal Buğday’ın sunumuyla bilgi yarışması düzenlenerek meydandakilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

Daha sonra Ramazan Kayan, Rıdvan Hoca Vakfı’na ait 8 nolu standda geliri eğitim çalışmalarında kullanılmak üzere kitaplarını imzaladı.