EKE’den Örnek Bir Proje Daha: Mektup Kardeşliği

0
329

Ülfet Derneği EKE Komisyonu, Türkiye’ye örnek olabilecek bir uygulamaya daha imza atarak “Mektup Kardeşliği” Projesini hayata geçirdi.

Birbirinden farklı birçok çocuk eğitimi projesine imza atan Ülfet Derneği EKE (Evde Karakter Eğitimi) Komisyonu, yeni bir projeye daha imza attı.

“Mektup Kardeşliği” adı verilen proje; Anadolu Platformu’na üye dernek ve vakıfların EKE Komisyonlarınca eğitime tabi tutulan öğrenciler ve çeşitli ülkelerde kişisel yakınlıkları bulunan ailelerin çocukları ile Ülfet Derneği EKE Komisyonu öğrencilerinin mektup arkadaşlığı şeklinde başlayacak.

“Mektup Kardeşliği” projesiyle, çocukların birbirleriyle yakınlık kurmaları, bununla beraber ailelerinin de kurulan iletişimden etkilenerek yakınlaşmaları, bilgi ve tecrübe paylaşmaları sonucu, aralarında bir ülfetin oluşması hedefleniyor.

Yapılacak birkaç mektuplaşmanın ardından, Adana’daki EKE öğrencilerinin aileleri, çocuklarının mektup arkadaşı olan çocuğun ailesini Ülfet Derneği’nce belirlenen bir tarihte Adana’da kendi evinde misafir ederek ilgilenip, dernek tarafından kendilerine hazırlanan programlara dahil olmaları konusunda yardımcı olarak, çeşitli sosyal etkinliklerde bulunmalarının sağlanması hedefleniyor.

Ülfet Derneği Proje ve İletişim Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen proje ile Adana’da EKE eğitimi gören yaklaşık 50 çocuğun ailesiyle görüşülerek, uygulanmak istenen sistem kendilerine anlatıldı.

Anadolu Platformu üyesi yaklaşık 50 dernek ve vakıf, EKE Komisyonlarından birer öğrenci belirlemeleri ve ailelerini konuyla ilgili bilgilendirmeleri istendi.

Yapılan yazışma ve görüşmelerin akabinde çocuklar farklı şehir ve ülkelerdeki mektup arkadaşlarına ilk mektuplarını yolladı. Farklı zamanlarda farklı temalarla gerçekleştirilecek mektuplaşmaların akabinde aileler Adana’ya davet edilerek çocukların reel hayatta tanışarak kaynaşmaları ve ailelerin de bu duruma entegre olmaları sağlanacak.

İlk mektupların gönderildiği projede, ilerleyen süreçle beraber şekillenecek farklı çalışmaların da yapılması bekleniyor.