EKE Komisyonu Bir Yılını Değerlendirdi

0
127

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıda EKE çalışmalarının bir yıllık değerlendirmesi yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yaptığı kahvaltılı değerlendirme toplantısında EKE çalışmalarının bir yıllık değerlendirmesi yapıldı. 31 Mart Pazar günü yapılan toplantıya Evde Karakter Eğitimi Komisyon Başkanı Kahraman Dinç, Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan, Aile Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ve EKE komisyon üyeleri ve eşleri katıldı.

Toplantının açılış konuşması EKE komisyonu başkanı Kahraman Dinç tarafından yapıldı. Kahraman Dinç konuşmasında şu noktalara değindi; “Bu toplantı sayesinde EKE çalışmalarının yıllık bir değerlendirmesini yapmak,  bu bağlamda çalışma sistemimizi gözden geçirmek ve daha iyi noktalara gelmek bakımından bu toplantıyı düzenledik. Buradaki herkesin görüşlerini bizimle paylaşmasını istirham ediyorum. Mevcut durumumuzun gözden geçirip zayıf yönlerimizi, güçlü yönlerimizi, fırsatlarımızı ve tehditlerimizi ele alarak ortaya koyup analiz etmemiz gerekiyor. El birliği ile gerçekleştirmeye çalıştığımız EKE projesi kapsamında yaklaşık 400 çocuğumuza ahlaki değerlerimizi aktarmaya yönelik çaba içerisindeyiz. Bu bakımdan yakından uzaktan her türlü gözleminiz, görüşleriniz bizim için önemlidir.” dedi.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan da; “Her insan, her nesil kendi zamanının şahitliğini yapıyor. Biz kendi zamanımıza nasıl şahitlik ediyorsak zaman da bize şahitlik ediyor. Bir anlamda bizim kaderimiz bu zamanda yazılmış. Yepyeni bir zamanı, yepyeni bir Türkiye’yi, yepyeni bir Ortadoğu’yu yaşıyoruz. Ortadoğu yeniden şekilleniyor, İslam dünyasında yepyeni bir ümmet ortaya çıkıyor. Bu zamandan bigâne olmamamız lazım. Tam da bu noktada bir tanımlama yapmamız lazım. Tarihin bu nöbet değiştirdiği dönemde bulunduğum mekânda kendi ağırlığımız kadar hayatı, yaşamı değiştirecek adımlar atmamız lazım. İşte EKE ile yaptığımız iş tam da budur, geleceği kurgulayacak çalışmalar yapıyoruz. Rabbim muvaffak etsin.” dedi.

Aile Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ise yaptığı konuşmada; “Düşüncelerini söyleme ve gelecek nesillere aktarma konusunda çalışmalar yapan bir topluluğun içinde olmaktan mutluyum. Eğer bizler bu memleketin geleceği ile ilgili söz söyleme iddiasındaysak, bizler yeni neslimizi şekillendirmek zorundayız. Dini eğitimin son dönemlerde resmi kurumlarda yapılıyor olması bizi rehavete kaptırmamalıdır. Bu çalışmada zaman, mekân ve müfredat olarak çok sınırlıdır. Bu anlamda bizim Sivil Toplum Kuruluşu gönüllüleri olarak çok cesur, çok cömert bir şekilde halkımıza ulaşmamız gerekiyor. Şunu bir defa daha kendimize söylemeliyiz. Rehavet yok, istikrarlı bir şekilde Allah’ın bize yüklemiş olduğu sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. EKE bunun için bize bir mekan, bir platform sağlıyor. Neslimizi şekillendirmez isek, Allah göstermesin yarın bu nesil en büyük problem olarak karşımıza çıkacaktır. Bu uğurda çalışan tüm kardeşlerimize Allah’ın güç kuvvet vermesini diliyorum. “ dedi.

Konuşmaların ardından EKE komisyon üyeleri ve gönüllüleri son bir yılın değerlendirilmesi yaparak EKE’nin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini ortaya kondu. Toplantının sonunda gelecek neslimize daha iyi bir eğitim vermek ve ortak bir konsensüs oluşturmak için bu tür değerlendirme toplantıların periyodik olarak yapılmasına karar verildi.