EKE Kitapları Sınırları Aştı

0
193

Tire Kitap tarafından Türkçe, Kürtçe ve Arapça basılan EKE Kitapları sınırları aşarak Belçika’da da okutulmaya başlandı.

Evde Karakter Eğitimi (EKE); ilköğretim yaş dönemi çocuklarını kapsayan, genellikle evlerde, okullarda ve camilerde; çocukların eğitimine uygun her mekânda yürütülen aşamalı din ve ahlak (değerler) eğitimi çalışmasıdır.

Tire Kitap tarafından basılan EKE Kitapları, Evde Karakter Eğitimi çalışmasında yer alacak çocukların yaş düzeylerine uygun bir ahlak ve karakter eğitimi vermeyi hedefliyor.

Hüseyin Özhazar öncülüğünde bir ekip tarafından hazırlanan ve Türkçe basılan kitaplar, aynı zamanda Kürtçe ve Arapça olarak da basılıyor. Yakın bir zamanda bu dillere İngilizce ve Almanca da eklenecek. Böylelikle EKE kitapları, 4 dilde basılarak farklı coğrafyalara ulaştırılmış olacak.  

Anadolu Platformu bünyesinde yer alan dernek ve vakıfların EKE Komisyonu öğrencilerine uyguladığı bir eğitim müfredatı olan EKE Müfredatı aynı zamanda ülkemizde misafir olan Suriyeli çocuklara da uygulanıyor.

Tire Kitap yayın yönetmeni Hüseyin Özhazar, eğitim kitaplarına hayati önem verdiklerini, dolayısıyla eğitim konusunun sadece eğitimcilere bırakılamayacak kadar önemli olduğunun altını çiziyor.

Özhazar, EKE kitaplarıyla ilgili şu bilgileri veriyor; “Anaokulu düzeyindeki çocuklarımıza, 1. ve 2. sınıf çocuklarımıza, ilköğretimdeki, ortaokul düzeyindeki çocuklarımıza ve liseli gençlerimize dönük eğitim kitapları hazırlıyoruz. Bu çalışmalar hızla mesafe katediyor.

Hazırladığımız eserlerin sivil ve resmi kurumlarda ders kitapları olması için kademeli bir çalışma yürütüyoruz. Tarihimizin ve insanlığın birikimini bugüne taşıma gayretindeyiz. Her alanda daha nitelikli işler yapma çabasındayız.”

EKE Kitapları Belçika'da

“Evden evrene” sloganıyla insanlığın geleceğini yeniden inşa etme gayesi taşıyan ve her geçen gün giderek yaygınlaşan EKE eğitim müfredatı kitapları son olarak Belçika'da da uygulanmaya başlandı.

Merkezi Belçika'nın Genk şehrinde bulunan Ensar Eğitim ve Dayanışma Vakfı, kendi bünyelerinde İslami eğitime tabi tuttukları çocukların yetiştirilmesinde EKE (Evde Karakter Eğitimi) müfredatı uygulamaya başladı.

EKE çalışma prensipleri içerisinde şu başlıklar yer almakta:

-Çocuğun dini ve ahlaki eğitim ihtiyacının karşılanması konusunda ailelerle birlikte hareket etmek,

-Evleri; sosyal, kültürel ve ahlaki eğitimin yapıldığı mekânlar haline getirmek, dini değerleri çocuklara sağlıklı bir atmosferde yaşatarak hissettirebilmek,

-Çocuklara Allah ve peygamber sevgisini kazandırmak, çocukların dua ve sure ezberlemelerini sağlamak,

-Çocuklara ailelerin de desteklediği bir arkadaş çevresi oluşturarak sosyal gelişimlerine katkıda bulanmak,

-Eğitimciler vasıtasıyla çocuklara güzel örneklikler sunmak,

-Kendi değerlerine sahip, dinamik, erdemli, geleceğe umut ve güvenle bakabilen şahsiyetler yetiştirmek…