EKE İftarı Yapıldı

0
173

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu, üyelerine yönelik iftar programı düzenledi.

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu, 14 Haziran Salı günü üyelerine yönelik iftar programı gerçekleştirdi.

Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapılan iftara Bülbülzade Vakfı Başkanı Tugay Aldemir, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri, eğitimciler, öğrenciler ve aileleri ile beraber yaklaşık 600 kişi katıldı.

İftar programı EKE öğrencilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Türkçe mealinin okunmasıyla başladı. Oruçların açılmasının ardından iftar duası yapıldı ve Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi.

İftar programının açılış konuşmasını Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ yaptı. Aydağ, konuşmasında Evde Karakter Eğitiminin çocukların erdemli yetişmesi için ilk adım olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

“Evde Karakter Eğitimi bizim ilk adımımız. Çocuklarımızın ahlaklı, dini ilkelere saygılı, iyi bir Müslüman olarak vatanını, milletini seven, büyüklerine saygı duyan, küçüklerini koruyan, çevreye duyarlı birer birey olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Evde Karakter Eğitiminde önce çocuklarımıza kendisini tanıtıyoruz. İnsanın ne olduğunu anladıktan sonra dinini, diyanetini, Allah’ını, Peygamberini öğretiyoruz.

Kur’an-ı Kerim eğitimi Evde Karakter Eğitiminde vazgeçilmezimizdir. Bizler çocuklarımızın sorumluluklarını bilen, duyarlılık sahibi, çevredeki problemlere sessiz kalmayan birer birey olarak yetişmesini çok önemsiyoruz. Bu anlamda siz değerli velilerimizin bize sağladıkları katkı küçümsenemez. Bizler yola çıkarken sizlerin verdiği destekle ayaklarımızı daha sağlam basıyoruz.

Evde Karakter Eğitimi çalışmalarımız okulların açılmasıyla başlıyor, haziran ayında okulların kapanması ile sona eriyor. Bu arada çocuklarımız ne yapacak? Bizler Bülbülzade Vakfı olarak yaz okulu programı hazırladık. Öğrencilerimizin yaz okulu programlarında Evde Karakter Eğitiminin devamı olan bir çalışmaya katılarak yaz tatilini değerlendirmelerini ümit ediyoruz. Verilen emeklerin yaz tatilinde kaybolmaması için yavrularımıza çok iyi örneklik etmenizi istiyoruz.”

EKE; tevhid, vicdan ve ahlakla bir nesil inşasıdır

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “Evde Karakter Eğitiminin, eğitimcileri ve bu programa katılan öğrencilerimizin velileri olarak bugün burada büyük bir aile olarak bir araya geldik. Bu çalışmaya vesile olan Evde Karakter Eğitimi ekibine teşekkürü bir borç biliyorum. Siz saygıdeğer veliler bu çalışmamıza evinizi açtınız, yüreğinizi açtınız. Bu çalışmalarımızda gençlerimize ve geleceğimize daha sağlam bakabilmek için birincisi; tevhid inancını, Allah inancını en iyi şekilde anlatmamız gerekir. Sizlerden talebim evinize gittikten sonra Bakara Suresi 255. ayetinin anlamını konuşmanız.

İkincisi vicdan; bizler her varlığa, her canlıya karşı merhamet duygusunu taşımalıyız. Bunun için başkasının acısını kendi acısı bilen bir nesil yetiştirmemiz gerekir. Ramazan vesilesi ile merhameti, vicdanı öğretmemiz lazım. Üçüncüsü de ahlak. Bütüncül bir ahlak; Rabbini bilen, kendi sorumluluklarını idrak edebilen, ahlaklı, erdemli bir neslin yetişmesi için çaba sarf etmemiz lazım. İşte Evde Karakter Eğitimi tevhid, vicdan ve ahlakı ele alarak bununla bir nesil inşa etmeye çalışan bir çabadır” dedi.

Konuşmaların ardından EKE öğrencileri tarafından oluşturulan koro, ilahi okudu. Ardından EKE’de görev alan tüm eğitimcilere plaket takdim edildi.

İftar, plaket takdiminin ardından sona erdi.