Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı EKE Eğitimcilerin Eğitimi Programı Gaziantep’te Yapıldı

EKE Eğitimcilerin Eğitimi Programı Gaziantep’te Yapıldı

0
EKE Eğitimcilerin Eğitimi Programı Gaziantep’te Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu (EKE) tarafından düzenlenen Eğitimcilerin Eğitimi Programı 7 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu (EKE) tarafından düzenlenen Eğitimcilerin Eğitimi Programı 7 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Eğitimcilerin Eğitimi Programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ ve Gaziantep, Kilis ve Nizip’ten komisyon üyeleri ve gönüllüler katıldı.

Program EKE öğrencilerinden Fatma Zehra Aydağ ve Betül Kübra Aydağ tarafından Kur’an-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. Ardından EKE Komisyonun faaliyetlerinin tanıtıldığı tanıtım filmi gösterildi. Tanıtım filminin ardından EKE Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ kürsüye gelerek program içeriği hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Evler Medeniyetin Beşiğidir

Bilgilendirme sunumunun ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Konuşmasında medeniyetin beşiğinin evler olduğunu vurgulayan Aldemir, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Evler Medeniyetin beşiğidir. Hazreti peygamberin ve diğer peygamberlerin yaptığı gibi yürekli evlatlar yetiştirmek için böyle bir çalışmanın içerisinde yer alıyoruz. Bu takdire şayan bir durumdur. Biz burada kendi kurtuluşumuz için çaba sarf etmiyoruz. Bir tohumun toprağı yarıp fidana dönüşmesi, meyve vermesi bahçıvanı nasıl sevindiriyorsa, gençlerin erdemi, fazileti, paylaşımı kazanması son derece mutluluk vericidir. Günümüzde kendi anne babasına dahi hizmet etmeyi konforunu bozma olarak değerlendiren geçlerin buralarda hizmet etmesi güzel bir şey. Onlar için bu gelecekte diğergamlık, paylaşma, fedakârlık olarak ortaya çıkıyor. Merhum Necip Fazıl diyor ki ekmeği bölmek, paylaşmak tatmaktan daha lezzetlidir.

İnsanlar Madenler Gibidir

Hazreti peygamberin hayatında paylaşımın nasıl lezzete dönüştüğüne hepimiz şahidiz. İnsanın değer kazanması çok kolay bir şey değildir. Emekleriniz bir anda karşılık bulmasa da yıllar sonra karşılık bulabilir. İnsanlar madenler gibidir hepsinin hakikat karşısında bir elime katsayısı vardır. Onu bulabilmek için tabiri caizse bam telini bulamak gerek. Her çocuk özeldir, keşfedilmeyi bekleyen bir âlemdir. Bunun için toplumun en merhametli kesimi öğretmenler olmalıdır. Bugünkü modern çağda insanlar dilsizler, sağırlar haline dönüşüyor. Her türlü iletişim araçları olmasına rağmen birbirimizi dinleyemiyoruz. Bir iş yaparken birbirimizi dinlemeye çalışıyoruz. Göz göze, diz dize, yüreğimizi ortaya koyarak dinlediğimiz zaman hayat farklılaşıyor, birbirimizi anlamaya başlıyoruz. Zaten bu anlayıştır tarihte hayatın akışını değiştiren, çocukların, insanlığın önünü açan. Gecemizi gündüzümüze katarak adım atmamız gerekiyor. Kendi evlerimizde başlayan bu mücadele yayılarak insanların olduğu her yerde devam etmelidir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Gülfiliz Yılmaz tarafından Fedakârlık, Sorumluluk, Gönüllülük konulu sunum yapıldı. Yılmaz sunumunda; Allah'ın bizden kulluk ve sorumluluk görevlerimizi gönüllü olarak yerine getirmemiz gerektiği, burun haricindekilerin Allah katında değerinin olmadığı vurgulandı. Taşın altına elimizi değil, tüm vücudumuzu koymamız gerektiği, bugün İslam'ın terörle anılmasının önündeki sebeplerden birisinin de küçük yaşlardaki çocuklarımıza gerekli eğitimlerin verilmemesi olduğunu ve Müslümanın mazeret insanı olmadığının altını çizdi.  İmanın paylaşıldıkça var olan bir değer olduğunu, Hz. Peygamberin peygamber olduktan sonra bir daha Hira’ya dönmediğini, sosyal hayatın içinde kalarak müdahale etmek gerektiği mesajını verdiğini, imanın bir bedel gerektirdiği, bunun için azami çaba göstermemiz gerektiğini dile getirdi. Yılmaz; “Allah nurunu tamamlayacaktır. Önemli olan bizim bunun neresinde olduğumuzdur” dedi.

Sunumun ardından gurup çalışmalarına geçildi. Gurup çalışmalarında istasyon tekniği kullanıldı. Gurup çalışmalarında; gönüllülük, eğitimcinin nitelikleri, oyun ve sosyal etkinlikler ve veli ilişkileri ele alındı.

Program, toplu yenen öğle yemeğinin ardından sona erdi.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…