EKE Eğiticilerin Eğitimi Programı Yapıldı

0
216

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi (EKE) Projesi, Eğitimcilerin Eğitimi programı yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi (EKE) Projesi, Eğitimcilerin Eğitimi programı 27 Şubat Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Programa, Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, komisyon üyeleri ve eğitimciler katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Evde Karakter Eğitimi Komisyonunun tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan program daha sonra EKE Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ'ın açılış konuşması ile devam etti.

Aydağ, konuşmasında EKE çalışmasının çok uzun soluklu, yıllardan beri devam eden bir kaygının, bir sıkıntının sonucu olarak ortaya çıkmış bir çözüm arayışı olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Dünyanın gidişatını, içinde yaşamış olduğu dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Yeni nesil çocuklarımız, göz nurumuz olan evlatlarımız çok büyük tehlikelerle karşı karşıya. Dünyanın her tarafında bu sıkıntılarının yaşandığını ve özelde de bizim bu sıkıntıyı yaşadığımız dönemi birlikte yaşıyoruz. Dünyanın küçülmesi bir anda ulaşmamızın mümkün olmadığı yerlerle görüşebilmemiz, güzelliklerin insanlara nimet olarak verilmesinin yanında baş ağrısı yapacak sıkıntıların da yaygınlaşmasını kolaylaştırdı.

Evlerimiz artık eskisi gibi sadece bizim hükmettiğimiz mekânlar değil. Çocukları yönlendiren farklı mihraklar, farklı gruplar var. Çocuklarımız koşarak eve geliyor, direkt televizyonun karşısına oturuyor. Çocuklarımız televizyonda hiç de hükmedemediğimiz içeriklerle yönlendiriliyor.

Hepimizin kapısını çalabilecek tehditler var. Artık literatüre girmiş, bilimsel araştırmalara girmiş bu tehditler; çocuklarda hırsızlık oranlarındaki artış, çocuklarda uyuşturucu kullanımındaki artış, çocukların üzerinde ebeveynlerin etkisinin azalması, şiddetin hem okullarda hem sokakta, hem de evlerde önlenemez yükselişi, yalancılık, dolandırıcılık, çocukların kendi kendilerine zarar vermeleri, çok küçük yaşlarda sapkın cinsel davranışlar…

Çocukların bu kadar kötü davranışların içerisinde bulunurken argo, küfürlü konuşmalar bu sıralamaya giremiyor. İşte bu rahatsızlıklar sadece bizim değil, bütün dünyanın problemi olarak karşımızda duruyor. Bizler Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar olarak bu kanayan yaranın bir an önce tedavi edilmesi için sivil bir gayretin içerisine girdik. Bu gayret; önce evimizdeki, sonra komşumuzdaki, binamızdaki, mahallemizdeki çocukları küçük halkalar halinde toplayarak onlara verilecek değerlerimizin karakterin, inancımızın aktarıldığı çalışmaya ön ayak olmak istedik. Uzun soluklu bir yolculuktan bahsediyoruz. Bu yolculuk bizim içimizden gelen kaygının, sorumluluğun sonucu olarak gündeme geldi.”

Sunumun ardından forum kısmına geçildi. Forum kısmında katılımcılar EKE projesini uygularken karşılaştıkları sorunları dile getirerek birlikte çözüm yolları aradılar.

Program birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.