EKE 6-9 Yaş Grubu Seti (6 Kitap) Çıktı

0
250

EKE dizisine ait 6-9 yaş grubuna hitap eden ‘Görgü Kuralları’, ‘Peygamberlerimiz’, ‘İbadetlerimiz’, ‘Peygamber Kıssaları’, ‘Camileri Tanıyalım’ ve ‘Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim” adlı eserler Tire Kitap tarafından okurların beğenesine sunuldu.

Tire Kitap tarafından Ekim ayı içerisinde ‘Görgü Kuralları’ ve ‘Peygamberlerimiz’ isimli iki eserle başlatılan EKE 6-9 yaş grubu serisinin son dört kitabı da yayımlandı. Okuyucuya sunulan ‘İbadetlerimiz’, ‘Peygamber Kıssaları’, ‘Camileri Tanıyalım’ ve ‘Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim” adlı eserlerle birlikte altı kitaplık EKE 6-9 yaş grubu serisi tamamlandı.

Tamamı renkli ve orijinal çizimleriyle dikkat çeken eserlerin editörlüğü Menşure Özhazar ve Firdevs Özcan tarafından yapıldı.

“Sevgili Peygamberim” kitabı, 40 sayfadan müteşekkil. Eserde, Peygamber Efendimizin çocukluk yıllarından Veda Hutbesi’ne kadar olan hayatından 6-9 yaş çocuklar için kesitler sunuluyor. Kitabın sonunda “Neler öğrendik?” sorusu soruluyor ve metin içindeki konular kronolojik bir şekilde sıralanarak çocukların konuyu anlamaları pekiştiriliyor.

Serinin diğer kitabı olan “Görgü Kuralları” 36 sayfadan müteşekkil. Eserde, çocukların yapmaları gereken konular yer alıyor. Kitapta temizlik kuralları, sofra kuralları, doğa bilinci, trafik kuralları vb. birçok konu renkli resimler eşliğinde anlatılıyor.

‘İbadetlerimiz’ adlı eser 40 sayfadan oluşmaktadır. Eser içerisinde kelime-i şehadet, namaz, oruç, zekât ve hac ibadetleri hakkında bilgilere yer verilirken, kısa namaz sureleri de bulunmaktadır.

‘Peygamber Kıssaları’ kitabı 40 sayfadan oluşmaktadır. Kitap içerisinde Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in hayatından kıssalar çocukların ilgisini çekecek şekilde aktarılmaktadır.

Serinin ‘Camilerimiz’ adlı kitabı 36 sayfadır. Kitapta çocuklar için camilerin genel tanımı yapılırken, ayrıntılı olarak iç, dış ve çevresinde bulunan unsurlar da işlenmiştir.

Serinin son kitabı ‘Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’ ise 40 sayfadır. Kitap içerisinde peygamberlere gönderilmiş kutsal kitaplar, Kur’an-ı Kerim’in inmesi, yazılması ve kopyalanması konuları ile birlikte detaylı olarak Kur’an-ı Kerim’in içi incelenmiştir. Eserde aynı zaman da Kur’an-ı Kerim’e nasıl dokunulacağı ve okunulacağı konularına da değinilmiştir.

Her altı eser de çocukların anlayabileceği dilde ve ilgilerini çekebilecek şekilde pedagojilerine uygun olarak hazırlanmıştır.