Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı EKE 11.Bölge Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

EKE 11.Bölge Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

0
EKE 11.Bölge Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

Anadolu Platformu Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu 11. Bölge Hizmetiçi Eğitim Programı Gaziantep’te yapıldı.

Anadolu Platformu Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonunun "Değerlerimiz ve Öğretim Yöntemleri" üst başlıklı hizmetiçi eğitim programı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı. 21 Mart Cumartesi günü yapılan programa; Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ, 11. Bölge il ve ilçelerinden; Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Elbistan ve Nizip'ten çok sayıda komisyon üyesi katılıyor.

Arza Yeniden Mührümüzü Vurma İddiasındayız

Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Anadolu Platformunun tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ yaptı. Aydağ konuşmasında EKE komisyonu olarak arzı yeniden şekillendirme iddiasıyla yola çıktıklarını belirterek; "Arza yeniden mührümüzü vurma iddiasındayız. Yaşamış olduğumuz çağda zamanın ve mekânın bize bir fırsat verdiğini düşünüyoruz. Bu fırsatı bizim neslimizin yaşayabilmesi için zaman kaybetmeye, bir kenarda oturmaya ve birilerinin bize yol göstermesine gerek yok. Muhtaç olduğumuz bütün iradeyi yüreğimizde taşıyoruz. Bu irade bizim Allah'a ve peygamberine imanımızla şekillenen bir irade. İşte bu irademizle gelecekte nesillerimizin ne şekilde olacağını, nasıl bir istikamette olacağını, bu tür çalışmalarımızla belirliyoruz. Yaptığımız bütün çalışmaları proje temelli yapıyoruz. Yaptığımız bir işi el yordamıyla değil bilinçli bir şekilde yapmaktan bahsediyorum. Evde Karakter Eğitimi dediğimiz bu çalışma tarzı tam da buna hizmet eden bir çalışmadır. Hepimizin evlerinde dünyanın geleceğini temsil eden çocuklarımız var. Bu çocukların yarın nasıl bir coğrafyada yaşayacaklarını şimdiden belirlemenin çabasındayız. Tıpkı bu coğrafyada şimdi yaşadıklarımızın geçmişte belirlendiği gibi" dedi.

Bu Coğrafyanın Yarınlarını Konuşuyoruz

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir hizmetiçi eğitim programında yaptığı selamlama konuşmasında bir şeyler öğretmek için karşımıza aldığımız çocuklarımızın çoğu zaman bize bir şeyler öğrettiklerini vurgulayarak; "Bizim daralan ufkumuzu açıyor, merhamet damarlarımızı, hissimizi genişletiyorlar. Biz öğretmeye giderken aslında yeni bir öğrenme faaliyetiyle eksik kalan insanlığımızla buluşuyoruz. Hatırlarsınız Mavi Marmara'da bir genç evladımız şehit olmuştu. Babası bize şunu demişti "ona layık olmaya çalışacağım." Daha sonra hayatı değişti adeta kendi oğlu öğretmeni olmuştu. Esma'yı bilirsiniz, Rabia meydanında korkusuzca meydana çıkmış yere düşen insanların yarasını sarmaya çalışıyordu. Babasının güzel bir mektubu var bilirsiniz, o benim öğretmenim diyordu. Yine Kuran'da yakinen bilirsiniz Asabı Uhdut var, bir gencin hikâyesi vardır. Bir genç bir davetçinin yol üstünde kurduğu ocağında halkaya katılıyor. Genç orada rabbiyle tanışıyor. Biz o ocağın devamıyız. Toplumlar biraz rutine alışınca bu tür olaylar bizleri yeniden vahyin diriltici soluğuyla buluşturuyor ve bir toplumun yeniden dirilişini inşa ediyor.

Biz bu coğrafyanın yarınını konuşuyoruz. Yarının öğretmeni olacak bir neslin eğitiminde onlarla beraber hayatı yaşamak belki de Allah'ın bize en büyük lütfu. Buradaki çabamız bir hakikatin sesi olmaktır. Belki rakamların karşısında az olabiliriz, fakat biz rakamlara inanmayız, biz değerlere inanırız. Bazen ortaya koyduğumuz bir hareket dünyanın öbür ucunda bir kelebek etkisi yapabilir. Biz Malcolm X'i tanımıyoruz, biz İmam Harun'u görmedik ama onun Afrika da verdiği mücadele bizi diriltiyor. Biz Hasan el Bennayı, Seyyid Kutub'u, Şeyh Yasin'i görmedik, ama onlar bize ve bizim gibilere ruh vermeye devam ediyorlar.

Yanı başımızda Suriye'de şuana kadar 1 milyonun üzerinde insan öldü. Bunları fark edebildiğimiz zaman insanlaşırız, Müslümanlaşınız. Biz işte bu programlarla, bu çalışmalarla kendimizi buluyoruz, birbirimizi imar ediyoruz, inşa ediyoruz, kardeşliğimizi hissediyoruz. 1 milyon insan dediğimiz zaman yüreğimize bir ağırlık çökmüyorsa yeniden iman etmemiz lazım. Bunlar yanı başımızda olan olaylar. Yine Cezayir'de 1,5 milyon insanımız katledildi. Bosna'da olanları biliyorsunuz. Bu yaptığımız işlerle, o 7-8 kişiden oluşan gençlerle bu zulmü durduracak işler yapıyoruz. Bir kısmı Ashab-ı Uhdut'daki o genç gibi, bir kısmı Esma gibi, bir kısmı Hz. Hüseyin gibi… Kendi sınırlarımızı aşarsak Allah bize yardımını ulaştıracaktır. Bugün yaptığımız işlerin berekete dönüşmesi bu hasbiliğin olmasındandır. Derdimiz sadece kendi çocuklarımızın bir şeyler kazanması değildir. Biz yeryüzündeki tüm gençleri, tüm çocukları Allah'ın bize emanet ettiği çocuklar olarak görüyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından hizmetiçi eğitim programının sunumlarına geçildi. Program içeriği şöyle;

Seminer: “Öğrenme Stilleri” Osman Kurtoğlu

Seminer: “Değerler Eğitimi” Sacide Özmantar

Forum: Sevilay Şakı

“EKE projesini niçin uyguluyoruz? EKE eğitiminde başlıca hedeflerimiz neler olmalıdır? Öğrenci seviye gruplarının faydaları nelerdir? EKE projesinde aile katılımının önemi nedir? Arzın imarı neslin ıslahı düsturu çerçevesinde EKE’nin yeri ve önemi nasıl açıklanabilir? EKE eğitimcisinin nitelikleri nelerdir? EKE eğitimcisinin kişisel özellikleri ve fiziksel görünümü ile kılık-kıyafetinin önemi nedir? EKE müfredat kitaplarını takip etmenin amacı nedir? EKE çalışmasında yapabileceğimiz sosyal faaliyetlere ve ders içi etkinliklere örnekler veriniz.”

Toplu Fotoğraf Çektirme ve Kapanış