Eğitimin Mutfağı; PDR

0
128

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu’nun düzenlediği Öğretmen Hasbihal Seminerlerinde bu hafta Eğitimin Mutfağı PDR konusu anlatıldı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından “Geçmişten Günümüze Eğitim” üst başlığı ile düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinde bu hafta Eğitimin Mutfağı PDR konusu anlatıldı. 1 Aralık Cuma günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapılan seminere Öğretmen Komisyonu Başkanı Mehmet Hıdır Akaslan, komisyon üyeleri ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Eğitimci Önder Arslan’ın moderatörlüğünde yapılan oturumda konunun sunumu Ahmet Taşkesen tarafından yapıldı. Taşkesen sunumunda PDR alanını tuba ağacı metaforuna benzetti. Kökleri dışarıda dalları içeride bir ağaç misali PDR’nin üretildiği coğrafyanın Anadolu olmadığını, Amerika’da sanayi inkılâbı sonrasında işçilerin çalışmasına yönelik eğitim etkinliği olarak başladığını daha sonra da eğitim alanında kullanılmaya başladığını belirtti. Ülkemizde yerli Psikolojik Danışmanlık Rehberlik çalışmalarının olduğunun altını çizen Taşkesen, bu toprakların insanına yine bu toprakların değerleriyle üretilmiş olan bir rehberlik anlayışıyla gidilmesi gerektiğini vurguladı. Ahmet Taşkesen, Osmanlılar döneminde Muallim Naci ve Ahmet Cevdet Paşa gibi kişilerin rehberlik alanında yaptığı çalışmalara değinerek, günümüzde rehberlik alanında okullarda yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerini sıraladı.

Sunumun ardından katılımcılar söz alarak konuyla ilgili görüşlerini beyan ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz