Eğitimcilerin eğitimi 1. Bölge çalıştayı 10-11 ekim tarihlerinde Akdav Merkez’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

0
190

Evde karakter eğitimi, okulda karakter eğitimi, evde değerler eğitimi, İstanbul Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu eğitimcilerinin katıldığı çalıştay Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Çalıştayın ilk gününde, evde karakter eğitimi komisyonu başkanı Menşure Özhazar çalışmalar ve müfredat hakkında konuştu. Bunun yanında müfredatın nasıl işleneceği hakkında dinleyicileri bilgilendirdi.

   Daha sonra Anadolu Platformu YİK Başkanı Arş. Yzr Ramazan Kayan ‘Amacımız’ konulu konuşmasında, İslam’da eğitimin nasıl başladığından bahsederek şu açıklamalarda bulundu; İslam’ın ilk yıllarında bir erkek, bir kadın ve bir çocuk vardı. Bu, İbrahim, Hacer,  İsmail,  üzerinden gelen gelenek Muhammed, Hatice ve Ali üzerinden devam etti.  Anadolu Platformunun kuruluş ilhamında da, bu vardı. Ve şimdi biz bu geleneği sürdürenlerdeniz eğer siz İsmailleri kurtarmak için harekete geçerseniz, Allah mutlaka sizi kurtaracaktır. Hz. İsmail için Hz. Hacer’in yaptığı ne ise, EKE, OKE için evlere girmeniz de aynı şeylerdir. Siz Hz. Musa hikâyesinde bugünün Asiyeleri konumundasınız. Nil’in kenarında Musaları gözleyeceksiniz. Şefkatimizi merhametimizi sadece öz kardeşlerimize bütün ümmete vermemiz gerekir. Diyerek de sözlerini tamamladı.

  Ramazan Kayan’ın kitaplarını imzalamasının ardından ‘Eğitimci Bağlamında İletişim’ başlıklı konuşmasıyla Uzman Psikolog Esin Tüccar; öncelikle aile ve çocuk arasındaki iletişimin eğitimci ve çocuk arasındaki iletişimi de etkilediğini şu sözlerle açıkladı. ‘Siz sadece çocukla çalışmıyorsunuz aynı zamanda aileyle de çalışıyorsunuz. Çocuk hareketleriyle ailede gördüğü şiddeti ya da evde olan sorunu anlatır. Bu yüzden aileyle olan iletişimde önemlidir.’  Daha sonra ‘Her çocuğun çok iyi yaptığı bir şey vardır eğitimcinin ayrıca görevi bunu bulmak keşfetmektir.’  Diyerek eğitimcinin önemli bir görevini dile getirerek konuşmasını bitirdi.

Yemek ve namaz arasından sonra Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir selamlama konuşması yaptı.

Forumla devam eden çalıştayda  1. Bölge AÖB Kız Teşkilat Başkanı Kamer Çamurluoğlu öğrenci çalışmalarımız hakkında konuşma yaptı. Daha sonra 1. Bölge Teşkilat ve Fıtrat Der. Başkanı Sıddık Karaduman, kurumun İstanbul’daki ve Türkiye geneli bölgelerdeki çalışmalarını ve yapılaşmasından bahsetti.

Çalıştayın ikinci gününde ise ‘Sınıf Yönetimi Motivasyon Verimlilik’ konusuyla Arş. Yzr Mehmet Kızılay eğitimcilerimize hitap etti. Öğrenci, öğretmenin tutarlı ve ilkeli olduğunu gördüğü zaman, ona göre davranış sergiler diyerek grupla veya sınıfla karşılaştığımızda mevcut gerekliliklere değindi.

Konuşmanın ardından istasyon modeline geçildi. Burada her eğitimci farklı guruplarda değişimli olarak konuşmalar yaptı.

1. Masa: Ortaöğretim-Sıddık Karaduman

2. Masa: EKE Pratiği- Menşure Özhazar

3. Masa: Kurum Öğretmen Veli İlişkisi- Akdav Kadın Komisyonu Başkanı İlknur Vatan

4. Masa: Eğitim- Akdav Kadın Komisyon Üyesi Reyhan Gürbüz

Kapanış ve şiir dinletisi ile program sona erdi.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…