Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Eğitim Camiasından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Eğitim Camiasından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Eğitim Camiasından Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Gaziantep’te 16-20 Ocak tarihleri arasında yapılan “Arapça Öğretim Program ve Materyal Geliştirme Çalıştayı” koordinasyon ekibi Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Gaziantep Üniversitesi ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi'nin (BEKAM) birlikte gerçekleştirdiği “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Gaziantep’te 16-20 Ocak tarihleri arasında yapılan “Arapça Öğretim Program ve Materyal Geliştirme Çalıştayı”na katılan; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Haydar Şahin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rekötür Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ayhan Doğan ve akademisyenlerden oluşan koordinasyon ekibi Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

19 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından vakfın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Aldemir, bilgilendirmede özellikle Suriyelilere dönük eğitim ve kültürel alanda yapılan çalışmalar ile insani yardım çalışmalarına değindi. Bilgilendirmede Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BEKAM, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi, Katre Sanat Merkezi, İstikrar Spor Kulübü’nün faaliyetleriyle İşrak Gazetesi ve tercüme esrelere de yer verdi.

Görüşmede Ortadoğu Medya İletişim Merkezi tarafından çekilen ve TRT Avaz’da yayınlanan Muhacirler Belgeselinin bir bölümü de izlendi.

Görüşmenin ardından heyet, Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni gezdi.

Bilindiği gibi Suriye’den Türkiye’ye göç eden eğitim çağındaki çocukların devam ettiği Geçici Eğitim Merkezleri önümüzdeki üç yıl içinde aşama aşama kapatılacak.  Suriyeli çocuklar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim almaya devam edecekler. Bu amaçla öğrenciler Türkiye müfredatlarına tabi olacak. Suriyeli öğrenciler istedikleri takdirde seçmeli olarak kendi dil ve kültürlerini ihtiva eden dersleri alabilecek.