Eğitim Camiası İftarda Buluştu

0
171

Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu Geleneksel İftar programı, DSİ Baraj Tesisleri’nde gerçekleşti.

Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu tarafından geleneksel hale getirilen Öğretmen İftarı, 4 Haziran 2018 tarihinde DSİ Baraj Tesisleri’nde gerçekleşti. İftar programına Ak Parti Adana Mv. Adayı Abdullah Doğru, Ak Parti Seyhan Belediye Bşk. A. Adayı Kasım Pamuk, Yüreğir İlçe MEM Mehmet Kılınç, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, ASİM Başkanı Mahmut Eraslan, ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz, ANESİAD Adana Şb. Bşk. İbrahim Koçak, KYK Adana Erkek Öğr. Yurt Müdürü İsmail Yiğit, Marmara Okulları YK Başkanı Hasan Kılınç, Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu üyesi eğitimci – idareciler, STK Temsilcileri ile Mersin, Hatay ve Osmaniye’den temsilcilerden oluşan yaklaşık 200 kişi katılım gösterdi.

Eğitimci Halit Kolan’ın Kur’an tilaveti ile başlayan iftar programı, daha sonra iftar ikramıyla devam etti. Yapılan iftarın akabinde Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar kürsüye çıkarak bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında Ramazan ayının birleştirici etkisine vurgu yapan Kılıçparlar, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Derneğimizin gerçekleştirdiği geleneksel iftar buluşmasına teşriflerinizden dolayı hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki bu mübarek iftar saatini bizlerle paylaşıyorsunuz. Değerli hazirun; bizler inanıyoruz ki, akıp gitmekte olan hayatımız bir imtihan olduğu gibi bu hayatı üzerinde geçirdiğimiz, yaşadığımız coğrafya da imtihanımızdır.

Zamanın ve mekânın ruhunu yakalamadan da bu imtihanı verebilmemiz mümkün değildir. İçinden geçtiğimiz süreç göstermektedir ki, Anadolu coğrafyası medeniyetlerin doğduğu, yaşadığı ve yok olduğu bir coğrafyadır. Dün olduğu gibi bugün de birçok uluslararası plan ve projenin merkezinde yer almaktadır. Bu plan ve projelerin uzantısı olarak dün 15 Temmuz’u yaşadık ve 15 Temmuz da devlet milletine sığınarak buradan çıkış gösterdi.

Uzun bir aradan sonra ilk defa devlet ve millet omuz omuza aynı yöne bakmakta ve aynı kelimeler ile konuşmaktaydı artık!  Bizler inanıyoruz ki artık yaşadığımız hayat eskisi gibi olmayacaktır. Yeni Türkiye şeklinde tanımlanmaya başlanan bu yeni dönem, devletin milleti ile barıştığı, onun inancını, değerlerini çatışma konusu olmaktan çıkardığı bir noktaya gelindi.

Din, tarihte sivil alanlarda gelişme göstermiş, insanlığa ümit olacak üretimlerde bulunmuştur. Resmiyet içerisinde ise din, bir temsiliyettir. Devletin orijinini belirleme noktasında önemlidir. Devlet/Resmiyet buradan bir aidiyet alır. Tam tersi facia olur. Zaten din özü itibarı ile de böylesine bir parantezi kabul etmez.

Değerli dostlar, uzun yıllar kurumlarının dahi ülkenin kendisinden büyük olduğu bir sistemde kalmanın gerilimi içerisinde yaşamak zorunda bırakıldık. Nerelerden buraya geldiğimizi bilmediğimizde ya da unuttuğumuzda vardığımız yerin de pek anlamı olmayacaktır.

Sivil toplum işte tam da bu noktada dün ile bugünü, bugün ile de yarını buluşturacak olan TOPLUMSAL HAFIZANIN adı olarak var olmuştur.

Biz biliyoruz ki; dünü olmayanın bugünü, bugünü olmayanın ise yarını olmayacaktır. STK’lar toplumun ENTELEKTÜEL AKLI olmalıdırlar.

Ülfet Der olarak yaptığımız çalışmaların salt bugün ile alakalı olmadığını geleceği kurmaya matuf olduğunun da farkındayız. Bir dönemler sınırlarımızın dışına yaptığımız yardımlarda; (Osmanlı bakiyesi bir ülke olduğumuzu unutarak) Sivil Toplumun dahi gerisinde kalan ülkemiz, bugün elhamdülillah dünya da birinci sırada yer almaktadır.

Coğrafya imtihanının özelinde Adana’da yaşayan bizler, iki yüz binin üzerinde Suriyeli muhaciri bağrına basan bu ensar şehrin insanı olmaktan da gurur duyuyoruz. Tabi ki, her toplum ve her insandan ensar erdemi beklenemez. Kurdukları düzenin muhacirler tarafından bozulacağına, elde ettikleri ekmeğin yeni gelenlerle bölüşülüp azalacağına inanan insanlar muhacirlerden hep tedirgin olmuşlardır.

Bizler ise; Ülfet Der olarak inandığı değerler hayat bulsun diye, çağrımız çağımızı inşaa etsin diye, günah ve düşmanlık üzere değil, iyilik ve takvada yardımlaşarak, bu süreci devam ettirmenin görev ve sorumluluğu içerisindeyiz.

Yaşadığımız bu şehrin, ülkemizin gelmiş olduğu noktanın uzağına düşmemesinin gayreti ve uğraşı içerisinde bulunmaktayız. Ülkemizin selam yurdu, bir barış adası olma sürecine girdiği, mazlum coğrafyaların umudu haline geldiği bir vasatta siyasetten sivil topluma her alanda üzerlerimize sorumluluklar düştüğünün farkındayız.

Bu duygularla, içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının manevi ikliminden de güç alarak dua kabilinde diyorum ki;

Ya rabbi!

Senin kutlu elçin “nasılsanız öyle idare edilirsiniz” buyuruyor, bizleri iyilerden et ki iyilerin yönettiği bir coğrafya nasibimiz olsun!

Ya Rabbi!

Biz biliyoruz ki kötülük kendiliğinden yok olmaz, iyilerin çabasına ve gayretine bağlıdır. Çabamızı ve gayretimizi arttır ki kötülük bizim ellerimizle yok olsun!

Merhum Şehit Ali Şeriati’nin dizeleriyle;

YA RABB!

Alimlerimize sorumluluk,

Müminlerimize aydınlık, aydınlarımıza iman ver!

Tutucularımıza anlayış, anlamışlarımıza tutuculuk,

Uyumuşlarımıza uyanıklık, uyanıklarımıza irade bahşet!

Dindarlarımıza din,

Şairlerimize şuur, araştırmacılarımıza hedef ver.

Umutsuzlarımıza umut, zayıflarımıza güç,

Oturmuşlarımıza kıyam, körlerimize görüş, suskunlarımıza feryat ver.

SESİMİZİ DEĞİL, SÖZÜMÜZ YÜKSELT Ya Rabbi!”

Gazi Kılıçparlar’ın konuşmasının ardından program sona erdi. Ancak eğitimciler ilerleyen saatlere kadar muhabbet etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz