Ege Bölge Toplantısı Gerçekleştirildi

0
200

Anadolu Platformu Ege Bölgesi teşkilat toplantısı 9 Haziran 2012 Cumartesi günü Afyon’da gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Uşak EBRAR Eğitim ve Kültür Derneğinin yaptığı bölge toplantısına İzmir, Eskişehir, Afyon ve Uşak temsilcileri katıldı.

Toplantıda İstanbul’dan da temsilciler bulundu. Toplantı iki oturum şeklinde gerçekleşti. İlk oturuma Muzaffer ÇOLAKLI başkanlık yaptı. Çolaklı; bölgede ve Uşak kentinde yapılan çalışmaları genel olarak değerlendirdi. Bu değerlendirmelerinde, Eylül ayının sonuna kadar Uşak’taki dernek inşaatını bitirmeyi hedeflediklerini ve bu konuda destek beklediklerini; dernek binasının bitirilmesiyle yapılan çalışmaların daha büyük bir ivme kazanacağını belirtti. Sonrasında Uşak Ebrar Derneği Başkanı Hasan Fatih GÖÇ; yetim çalışmaları, yaz okulu, evde karakter eğitimi uygulamaları, Suriye konusunda duyarlılığın oluşturulması ve yeni anayasa çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Uşak’taki çalışmalarla ilgili son olarak İbrahim AKKAŞ, Ebrar Derneğinin yapım aşamasında bulunan hizmet binasının temelinden itibaren yaşanan sorunlar ve üretilen çözümler hakkında bilgi verdi. Yeni dernek binası toplam 7 kattan oluşuyor ve 582 metre kare. Üniversite çalışmaları hakkında da bilgi veren Akkuş, önümüzdeki dönemde her alanda olduğu gibi üniversite alanında da çalışmalarını artıracaklarını belirtti.

Daha sonra Eskişehir, İzmir ve Afyon’dan temsilci olarak toplantıya katılanlar kentlerindeki çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundular. Yapılan karşılıklı değerlendirmeler sonrasında toplantının birinci oturumu sona erdirildi.

Oturumun ikinci bölümünde Hüseyin ÖZHAZAR; Anadolu Platformu çalışmaları hakkında bilgi verdi ve “28 Şubat Sonrası Müslümanların Durumu ve Anın Sorumluluğu” başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Yaptığı sunumda Müslümanların tarih boyunca yaşadığı fetret dönemleri ve bu fetretlerden nasıl çıkıldığı hakkında detaylı fotoğraflar ortaya koydu. Bu çıkış yollarının sağlıklı biçimde tahlil edilmesinin bugün için de ipuçları vereceğini belirtti. Önemli bir fırsat eşiğinde olduklarını belirten Özhazar bugünlerin iyi değerlendirilmesini, dayanışmanın ve paylaşımın önemine değindi. Türkiyeli Müslümanların sadece kendi coğrafyaları için değil aynı zamanda bölgeleri ve dünya insanlığı için de çalıştıklarını, bu bilincin canlı tutulması gerektiğini söyledi.

Son olarak soru cevap kısmında katılımcıların sorularını yanıtladı. Bir sonraki toplantının Kuzuluk’ta yapılması kararlaştırılarak toplantı sona erdirildi.