Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Efkan Ala, Öznur Çalık ve Taha Özhan Anadolu Öğrenci Birliği’nin Kampına Konuk Oldu

Efkan Ala, Öznur Çalık ve Taha Özhan Anadolu Öğrenci Birliği’nin Kampına Konuk Oldu

0
Efkan Ala, Öznur Çalık ve Taha Özhan Anadolu Öğrenci Birliği’nin Kampına Konuk Oldu

Anadolu Öğrenci Birliği’nin “Yeni Türkiye’de Gençliğin Gelecek Tasavvuru” üst başlıklı programına İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve SETA Genel Başkanı Taha Özhan katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından 550 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen programda İçişleri Bakanı Efkan Ala, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, SETA Genel Başkanı Taha Özhan Anadolu Öğrenci Birliği gençleri ile bir araya geldi. İlk olarak selamlama konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen Öznur Çalık, Anadolu Öğrenci Birliği’nin Yeni Türkiye davasının öznesi olacak ahlaklı bir topluluk olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Yeni Türkiye tasavvurunun gençler tarafından kurgulanacağını sözlerine ekleyen Öznur Çalık şu şekilde devam etti: “Yeni Türkiye tasavvurunda Anadolu Öğrenci Birliği’ne çok iş düşüyor. Bütün mazlum toplumların sesi olacak bir gençlik istiyoruz. Bu yüzden yaptığınız işlerde sizin yanınızda olacağız.”

Öznur Çalık’ın ardından gençlerle bir hasbihal gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen İçişleri Bakanı Efkan Ala konuşmasına salonda bulunan gençleri selamlayarak başladı ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sizin içinizden Seyyid Kutup'tan dahi daha iyi yazabileceklerin çıkması gerekir. Madem bu yoldasınız, sizler uzun yola hüküm giymişsiniz, sizler yeni aydınlanmayı başlatacak olan gençlersiniz. Aklını kiraya veren değil akleden bir gençlik istiyoruz. Zira İslam medeniyetinde hem akletmeyi sağlayan hem de kalbe hitap eden unsurlar vardır."

“Çözümden Beslenen Bir Sistem İnşa Ediyoruz.”

Gençleri siyasetten zinhar uzak durmamalarını tavsiye ederek sözlerine devam eden Efkan Ala şunları ekledi: “Sevgili gençler, siyaset en az maliyetle sorun çözme sanatıdır. Siyaset şimdiye kadar zorunlu bir kötülük olarak görüldü. Size tavsiyem, zinhar siyasetten uzak durmayın. Eski Türkiye’de sorundan, kavgadan beslenen bir sistem vardı, şimdi biz çözümden beslenen bir sistemi inşa ediyoruz. “

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi. Gençler Türkiye ve dünya gündemi hakkında merak ettikleri soruları sordular. Programın sonunda Efkan Ala, Yeni Türkiye’nin inşasına talip olan gençlere her türlü desteği vereceğini ifade ederek, bu yolda gençlere başarı dileklerinde bulundu.

Ala ve Çalık’ın sunum ve hasbihallerinin ardından sözü alan SETA Genel Başkanı Taha Özhan Ortadoğu’da son yüzyıldaki gelişmeleri değerlendirdi: “Bugünkü konjektürü anlamak için yüzüncü yıldönümünün yaşandığı I. Dünya Savaşı’na kadar süreci geri götürmek lazım. Syces-Picot ve Camp David’in etkisiyle oluşturulan Ortadoğu kozmopolitiği, 11 Eylül sürecine kadar onlar açısından problemsiz olarak devam etti.”

Özhan, 11 Eylül ve Filistin’in işgalinin, yıllardır sessizliğini sürdüren yapıları harekete geçirdiğine değinerek şu ifadeleri kullandı: “Birçok İslam ülkesindeki işgallere ve diktatörlüğe karşı sesler yükselmeye başladı ve Tunus’taki kıvılcım fitili ateşledi. Syces Picot düzeninin öngördüğü gömleğin Ortadoğu bedenine artık uymadığı iyice gün yüzüne çıktı. Arap baharı diktatörlerin yıkılması neticesinde ciddi bir umuda dönüştü. Ancak bu umut her ülkede talep edildiği gibi olmadı. Özellikle bu duruma en güzel örnek Mısır’dır. Mısır’daki hatalar zinciri maalesef bu sonucu kaçınılmaz kıldı.”

Mısır örneğinin Batı’nın niyetini ve ortadoğu ülkelerinin reflekslerini anlama açısından oldukça manidar olduğunu belirten Taha Özhan, Ortadoğu’daki ikinci dalganın daha planlı ve sistematik olması temennisi ile konuşmasına son verdi.

Ayrıca programı Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Habertürk Televizyonu, TRT Haber ve birçok medya kuruluşu takip etti.