Ana Sayfa Kuruluşlar Ebubekir Sifil’den “Sünnet-i Seniyye Işığında İman ve Hayat” Konferansı

Ebubekir Sifil’den “Sünnet-i Seniyye Işığında İman ve Hayat” Konferansı

0
Ebubekir Sifil’den “Sünnet-i Seniyye Işığında İman ve Hayat” Konferansı

Ebubekir Sifil, 9 mayıs cumartesi günü Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Veli Aba Konferans Salonunda “Sünnet-i Seniyye Işığında İman ve Hayat” konulu bir konferans verdi.

Konferans Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Yunus Eren'in Ebubekir Sifil'in özgeçmişini okumasının ardından, sözü Ebubekir Sifil aldı. Müslüman fert ve toplumların hayatında ve Kuran'ın anlaşılmasında sünnetin önemini vurgulayan Sifil, hadislerin İslami hayatın şekillenmesindeki önemine vurgu yaptı.

 

Sifil, Oryantalistlerin İslam'ı Müslümanlardan daha çok araştırdıklarını, enstitüler kurduklarını, Müslümanların el yazması eserlerini ve kütüphanelerini yağmalayıp kendi başkentlerine taşıdıklarını ve didik didik okuyarak akla aykırı gördükleri konuları öne çıkardıklarını belirtti. Sifil, "Müslümanları inançlarında ve Kur'an hakkında şüpheye düşürmeye çalıştıklarını, bunlara karşı uyanık olmalıyız. Zira ülkemizde ve İslam coğrafyasında bu fikirleri hızla yaymaya çalışıyorlar" dedi.

 

Vahy-i Metlüv, Vahy-i Gayri Metlüv konusuna değinen Sifil, Kur'an'ın anlaşılması ve uygulanmasında hadislerin önemini de ele aldı ve Hz. Peygamberin sünnetinin vahiyden bağımsız düşünülemeyeceğini kaydetti.

 

Bazı tartışmalı konulara değinen Ebubekir Sifil, konuyla ilgili kendisine yöneltilen sorulara cevaplar verdi. Ayrıca konferans sonunda kitaplarını da imzalayan Sifil'e yetkililer tarafından dernek çalışmaları ve Anadolu Platformu hakkında bilgi verildi.