Düzensiz Göçmenlerin Entegrasyonunda STK’ların Rolü

0
200

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir Gaziantep Üniversitesi tarafından 14 – 16 Ekim tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenen Dünya Göç ve Mülteci Kongresi’nde bir sunum gerçekleştirdi.

16 Ekim Çarşamba günü Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda Aldemir, “Düzensiz Göçmenlerin Entegrasyonunda STK’ların Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Turgay Aldemir sunumunda bugün batının aradığı farklılıkların geçmişte Bağdat’ta, Semerkant’ta buram buram yaşandığını belirterek; “Yitiğimizin peşine düşmemiz gerekirken bugün daha fazla parçalanıyoruz. İnsan tanık olduğundan sorumludur. Biz bugün bu coğrafya’da büyük bir drama, hatta soykırıma şahitlik ediyoruz. Maalesef bugüne üretilmiş sosyal bilimler insanlığın bu çaresizliğine kifayetsiz kalıyor. Bu noktada sorunun çözümü birlikte yaşamak. Ama nasıl? Hangi değerlerle? Birlikte yaşamamayı savunanlar niçin bunu savunduğunu da ortaya koyması gerekir. Bunun için bizim masa başında çizilen çalışmalarla bu toplumu bir yere taşımadığını gördük. Eşit zeminde, beraber, birlikte, hiç birini ötekileştirmeden birbirimizi var edeceğimiz en önemli gerçeğimiz. Bu insanların hayatı bir kısım sayılardan ibaret değil. Kendi iç dünyalarını gözden kaçırmadan hayallerini, umutlarını, kültürlerini, dillerini, dinlerini, tarihten getirdiklerini kaybetmeden bu sorunun çözümüne odaklanmamız gerekir. Bu sempozyumda da buna dair çok güzel umut verici gelişmeler oldu. Bir taraftan uyumdan bahsediyoruz diğer taraftan kabulü daha fazla konuşup içselleştirmemiz lazım. Bildiğimizden sorumluyuz. Bildiğimiz şey bize bir sorumluluk yükler. Bu kadar tespiti yapan bizlerin çözüm için bir araya nasıl gelebiliriz oturup konuşmamız lazım. Göçe maruz kalanların %48’i çocuklardır. Yarım hayatlardır, yarım kalmış sevinçlerdir. Bu çocuklar nasıl bir dünyaya açılacaklar? Bizim eğitime, kültüre, fikre, farklıklara yoğunlaşmamız lazım” diye konuştu.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir sunumun ardından dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.