Düşünmek Farz mıdır?

0
179

Eğer düşünmeden bir şeyler yapıyorsak yaptığımız her fiil bizi başkalarının boynumuza taktığı tasmadan bir adım bile öteye geçiremeyecektir.

Ülfet – Der ve  Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Adana Şubesi’nin ortaklaşa hazırladığı “Düşünmek Farzdır”  konferansı düzenlendi. 

Programa AÖB öğrencilerinden Emre KOÇ’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Bünyamin AK’ın  mealini okunmasıyla başlandı. Daha sonra açılış konuşmasını yapması üzere AÖB Adana Şube Başkanı Yakup KÖLAY kürsüye davet edildi. KÖLAY konuşmasında AÖB hakkında  kısa bir bilgi verdikten sonra düşünme konusu hakkında Kur’an’da geçen ayetlere değindi. Sözlerini aklın ölümünün düşüncenin terk edilmesi ile olacağını söyleyerek bitirdi. Konuşmanın akabinde ezgiler söylendi. Metin Önal MENGÜŞOĞLU’na ait olan “Kardeşime Mektup” adlı şiiri AÖB öğrencilerinden Adnan ALAN seslendirdi. Düşünmeyi dert edinen, düşünen, Müslüman’ın da düşünmesini isteyen Metin Önal MENGÜŞOĞLU sahneye davet edildi. Konuşmasında seyircileri düşünmeye sevk edecek tespitlerde bulundu. Düşünmenin neden farz olduğunu anlatmaya çalıştı. Seyircilere farklı pencerelerden kapılar aralamaya çalıştı. İmanın farkına varmadan gidilemeyeceğini, farkına vararak biz istersek gidebileceğini dile getirdi. Mengüşoğlu konuşmasında değindiği başlıklar kısaca şöyleydi:

-Hiç kimse düşünme esnasında (araştırma) mü’min ya da kâfir olmaz.

-Düşünme bir süreç işidir. Mü’min ya da kâfir o düşünmenin sonunda ulaşılan menzile bağlıdır.

-Dinden çıkmak veya dine girmek bir seçim işidir, bir tercih meselesidir.

-Taklidi olan şeylerin bırakılması gerektiğini savunan yazar “eğer düşünmeden bir şeyler yapıyorsak yaptığımız her fiil bizi başkalarının boynumuza taktığı tasmadan bir adım bile öteye geçiremeyecektir” dedi.

-Bütün insanların fıtraten saf ve temiz olduklarına değinirken fıtrat kavramını açık bırakılmış anlamına geldiği üzerinde durdu. Böylelikle insan iyiliğe yada kötülüğe kendi tercihiyle yönelir.

-Kur’an’da aşk kelimesinin hiçbir yerde geçmediğine de değinen yazar bu sözcüğün mana itibariyle sarmaşıktan geldiğini sarmaşığın ise ağacın etrafını sara sara onu kurutup yok ettiğini dile getirdi. Eğer bizde lügatlerimizden bu manaya gelen kavramı silip atmıyorsak sarmaşık misalinde olduğu gibi bizi de kurutacağı üzerinde durdu. 

Kalp üzerinde de duran Mengüşoğlu, Kur’an’da geçen ayetlerden örnekler verdi. Yazar sorulan  sorulara verilen cevapların ardından konuşmasını tamamladı.