Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Düşünen İnsan Profilini Oluşturmada STK

Düşünen İnsan Profilini Oluşturmada STK

0
Düşünen İnsan Profilini Oluşturmada STK

Sivil toplum kuruluşlarının bir yanlışlığa, eksikliğe ses verdiklerini söyleyen Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, sivil toplum kuruluşlarının şehrin vicdanı olan yerler olduğunu vurguladı.

Bülbülzade Vakfı Başkanı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Başkanı Turgay ALDEMİR Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Şubesi’nin düzenlediği  Düşünen İnsan Profilini Oluşturmada Sivil Toplum Kuruluşları” konulu panele katıldı.

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Pamuk moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; Gaziantep Kültür, Sanat ve Edebiyat Derneği (GASED) Başkanı Ali Atalar, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, GAGİAD Başkanı Taner Özdurak konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Şube Başkanı M. Metin Zirek, düşünen bir gençliğin, düşünen bir toplumun geleceği şekillendirmesindeki fonksiyonun topluluğa verilmiş bir görev olduğunu söyledi. Zirek, sivil toplum kuruluşlarının büyük sorumluluklar taşıdığına dikkat çekti.

Toplumların gelişmişlik düzeyi noktasında sivil toplum kuruluşlarının çok ciddi katkı sağladıklarını belirten Gaziantep Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, toplumsal sorunlara duyarlı, sorunlar üzerinde düşünen ve çözüm noktasında öneriler üretebilen kuruluşlar olduğunu ifade etti.

Sivil toplum kuruluşlarının bizim fark edemediğimiz önemli noktaları fark ettiğini söyleyen Prof. Dr. Pamuk, “Toplumların gelişebilmesi için kendi iç dinamikleriyle vermiş oldukları tepkiler önemlidir. Bu noktada önemli dinamiklerden birisi de sivil toplum kuruluşlarıdır. Sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük esastır. Hiçbir beklenti, çıkar olmadan sadece insanlara yardım yapmayı hedefler” şeklinde konuştu.

Gaziantep’teki yazarların, edebiyatçıların, ressamların bir arada ortak hareket etmesi amacıyla derneği kurduklarını belirten Gaziantep Kültür, Sanat ve Edebiyat Derneği (GASED) Başkanı Ali Atalar, sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin temel direği olduğunu kaydetti. Atalar, birçok grubun, topluluğun, derneğin, cemiyetin, vakfın sivil toplum kuruluşu adı altında ülkemiz için mücadele içinde olduklarını ifade etti.

Sivil toplum kuruluşlarının bir yanlışlığa, eksikliğe ses verdiklerini söyleyen Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, sivil toplum kuruluşlarının şehrin vicdanı olan yerler olduğunu vurguladı. İnsanların birbirine tahammül edememesinin adalet ve merhametin azalması sonucu ortaya çıktığını belirten Aldemir, sivil toplum kuruluşlarının herkese yetecek kadar hak, adalet, özgürlük ve merhametin buluştuğu yer olduğunu kaydetti.

“İnsan varsa düşünce vardır” şeklinde konuşan GAGİAD Başkanı Taner Özdurak, “Son teknoloji ürünleri kullanılırken bile bu ürünler insan beyninin karşısında aciz kalıyor. İnsan beyninin işlevi hala çözülemiyor. İnsanların diğer yaratılanlardan farkı beyni ve düşünmesidir. Düşünce sistematik veya rastlantı sonucu fikir üretimiyle sonuçlanır. Bunun meyvesi olan fikirler çok kıymetli. Bu düşünceler ülkenin geleceğini oluşturuyor” ifadesinde bulundu.

Panelin sonunda Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, Gaziantep Kültür, Sanat ve Edebiyat Derneği (GASED) Başkanı Ali Atalar, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, GAGİAD Başkanı Taner Özdurak’a onurluk takdim edildi.