Düşünen Bir Gençlik Hedefliyoruz

0
Düşünen Bir Gençlik Hedefliyoruz

Mersin’de faaliyet gösteren Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneğinin Düzenlediği ‘Düşünmek Farzdır’ konulu konferans, Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Konferans Salonunda yapıldı.

25 Nisan Çarşamba günü yapılan program Hafız Bilal Ömeroğlu’nun Kur’an tilaveti ile başladı. Akdeniz Derneği’nin amaç ve çalışmalarının tanıtıldığı bir VTR izlendi. Ardından Akdeniz Derneği Başkanı Melikşah Yalçınkaya yaptığı selamlama konuşmasında 2005 yılından buyana hizmet verdikleri Akdeniz Derneği’nin kendisine ait hizmet binasıyla ve komisyonlarıyla kurumsal bir yapıya kavuştuğunu belirterek, yaptığımız bu çalışmalarda bizleri destekleyen tüm gönüllülerimize teşekkür ederiz dedi. Şiir ve Edebiyat Dünyasının Yakından tanıdığı Metin Önal Mengüşoğlu’nun sunduğu konferansa Dernekler İl Müdürü Turgay Esen, Müsiad Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya, Memur-Sen İl Temsilcisi Atilla Olçum, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Mezitli İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, Toroslar Halk Eğitim Müdürü Yusuf Ada, Dil ve Edebiyat Derneği İl Yöneticilerinden Dr. Hasan Sarı, Mersinin birçok tanınmış simalarının yanında yaklaşık dört yüz kadar davetli katıldı.

Şair ve Edip Metin Önal Mengüşoğlu yaptığı sunumda Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin ne kadar az yapıyorsunuz diyerek uyardığı şeyin İbadet değil, düşünme ve buna bağlı olarak aklın kullanılması olduğunu vurguladı. Dünyanın her yerinde Düşünen Adam heykelinin saygın üniversitelerinin önüne ve önemli meydanlarına dikilirken bizde ise maalesef Bakırköy Akıl Hastanesinin bahçesinde olduğuna dikkat çekti. Geleneksel anlayışta çok düşünme kafayı üşütürsün gibi bir sözle insanların düşünmelerinin engellendiğini belirterek; Dünya tarihine bakıldığında maddi ve manevi gerilemenin yaşandığı dönemler, düşünmenin terk edildiği ve toplumun bir kesiminin işi olarak görüldüğü dönemlerdir dedi. Fıkıh kelimesinin kelime anlamının ince düşünüş ve kavrayış olduğunu belirterek, özellikle gençlerimizin önünü açmalı, onların fikir ve düşüncelerini önemsemeliyiz dedi. Mengüşoğlu klasik dini metinlerde sayılan otuz iki ve elli dört farzların hiç birinde düşünmenin, akıl etmenin ve cihad etmenin de farz olduğuna dair bir ibare yok. Klasik dini metinler, mutlaka kritiği yapılarak tekrar değerlendirilmeli dedi.

Programın sonunda kitaplarını imzalayan Şair Metin Önal Mengüşoğlu’na günün anısına Akdeniz Derneği Emektarlarından Hayri Tarım tarafından Plaket takdim edildi.

Abdullah Polat/MERSİN