Ana Sayfa Kuruluşlar Düşünce Mektebi Birinci Dönemi Bitti

Düşünce Mektebi Birinci Dönemi Bitti

0
Düşünce Mektebi Birinci Dönemi Bitti

“Düşünmek farzdır” şiarıyla eleştiren, sorgulayan, üreten bir bilginin hayata anlam vereceğinin idrakiyle düşünce mektebi başlatılmıştı.

Mektep Eğitim Derneği’nin düzenlediği Düşünce Mektebi birinci dönemini bitirdi. “Düşünmek farzdır” şiarıyla eleştiren, sorgulayan, üreten bir bilginin hayata anlam vereceğinin idrakiyle düşünce mektebi başlatılmıştı. Verimli geçen ve hayırlara vesile olacağını düşündüğümüz Düşünce Mektebi’nin birinci dönemi 27 Aralık 2012 tarihinde sona erdi.

Yazar Ümit Aktaş ile “Tarih Okumaları” seminerlerinde, olgular ve olaylar, resmi tarihten bağımsız, farklı bir bakış açısıyla değerlendirildi. Geçmişte yaşananların günümüze nasıl etki ettiği ve geleceğimize ne etkilerinin olabileceği konuşuldu, tartışıldı.

Sosyolog Mehmet Turgut ile “Sosyoloji Okumaları” seminerlerinde, sosyoloji biliminin ortaya çıkışı, Avrupa kültürünün bu bilimi ne amaçla kullandığı, toplumsal olayların sosyoloji bilimi açısından değerlendirilmesi ve Müslümanların sosyoloji biliminden nasıl faydalanması gerektiği konuları konuşuldu, tartışıldı. Tüketim odaklı küresel kapitalizmin yaşamın içini nasıl boşaltıp anlamsızlaştırıldığını- değersizleştirildiğini eleştirel bakış açısıyla değerlendirdi.

Eğitimci-şair Mehmet Akıncı ile “Yazarlık Atölyesi-Edebiyat Okumaları” seminerlerinde düzgün ve etkili konuşabilmenin, yazabilmenin önemi ve yöntemleri işlendi.

Merak eden, soran, sorgulayan, eleştiren herkesin katılabileceği Düşünce Mektebi’nin ikinci dönemi 7 Mart – 16 Mayıs 2013 tarihleri arasında olacaktır.

Hayatın her anında eğitimin gerekliliğine inanan derneğimiz, her yaştan insan için eğitim faaliyetleri düzenlemektedir.