Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Düşünce Akademisi Devam Ediyor

Düşünce Akademisi Devam Ediyor

0
Düşünce Akademisi Devam Ediyor

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı  kapsamında  desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri Ömer Aydın, Misafir Konuşmacı Ahmet Said Öner, Ramazan Yıldırım, Abdullah Önal tarafından verildi.

 

Ömer Aydın

 

Ömer Aydın ile Düşünce Akademisi’nde bu hafta, Tasavvuf hareketinin islam dinine etkileri ve bu hareketin ortaya çıktığı sosyolojik, siyasal ve dini şartlar hakkında konuşuldu. Tasavvuf tarihinde etkili olan İbn Arabi, İmam-ı Rabbani gibi düşünürlerin fikirleri değerlendirildi. Günümüz tasavvuf hareketinin kurumsal yönü olan tarikatların çerçevesinde yaşanan dini yaşantı hakkında tartışıldı.

 

Ahmet Said Öner

 

Ahmet Said Öner ile Düşünce Akademisi’nde bu hafta “insan olmak” meselesi ele alındı.

 

Öner, sözlerine Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya isimli şiirinden şu mısralarla başladı; “İnsan üç beş damla kan, ırmak üç beş damla su;  Bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu.

 

Öner, “Müslüman olmayı insan olmakla başarıyoruz” dedi. İlke biriktirmenin kişilik oluşturmak olduğunu vurgulayan Öner, “İlkesizseniz kişiliksizsiniz demektir” açıklamasında bulundu. Miskin insan modeline hayır, özgül ağırlığa evet, diyen Öner, “Cemaatçi, tek tipçi değil; uhuvvetçi insan modeline ihtiyacımız var” dedi ve herkesi duyarlı olmaya davet etti.

 

Ramazan Yıldırım

 

Ramazan Yıldırım ile İslam düşünceleri okumalarında bu hafta Erol Güngör'ün “İslam’ın Bugünkü Meseleleri” kitabı kritik edildi. Batı dünyasının yaklaştığı şekilde İslam dünyasında gelenekçilik ve modernistlik ikileminin olmadığı İslam’ın zaten reform yaparak gelen bir din olduğu, içerisinde taklit ve içtihattın olduğu belirtildi. Bu anlamda batının değil kendi terminolojimizle konuşmamız gerektiği vurgulandı. Bu anlamda sosyal bilimcilerin dışardan yaptıkları okumadan kaynaklanan, meselelere batı bakışından yaklaşımları tartışıldı.

 

Abdullah Önal

 

Devlet kavramını ele alan Abdullah Önal, devletin, siyasal örgütlenmenin her dönemde değişen bir alanı olduğunu söyledi. Önal, "Antik Yunanda site şehir devleti olarak karşımıza çıkıyor. Platon ve Aristoteles devleti ortak iyiliğin en yüksek görünümü olarak değerlendirilmiştir" dedi ve diğer uluslarla ilgili örnekler verdi. Önal, "Bilim ile insanlara anlatılmaya çalışan bütün kavramlar şüpheye dayanır. Aynı zamanda daha karmaşıktır"