Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Düşünce Akademisi Devam Ediyor

Düşünce Akademisi Devam Ediyor

0
Düşünce Akademisi Devam Ediyor

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri Ömer Aydın, Ferhat Kentel, Adnan Demircan, Esan Gül tarafından verildi.

Ömer Aydın

Ömer Aydın ile Düşünce Akademisinde bu hafta, son dönem siyasi ve fikri tartışmaların günümüz İslam anlayışına etkileri konuşuldu. Soru cevap tarzında işlenen derste Müslümanca düşüncenin tevhid eksenli olmasının gerekliliği ve aşırıya kaçan yorumlardan uzak durulması gerektiği vurgulandı.

Ferhat Kentel

Ferhat Kentel ile Düşünce Akademisinde bu hafta “Kimlik üzerinden tespitler” başlığı altında kimliğin ne olduğu, nasıl oluştuğu ve kimliğin etkileri konuşuldu. Kentel, “Alevi Sünni kimlikleri ele aldığımızda aslında hayatta iç içe olduğu ama konuşma kimlik üzerinde ayrıştığını söyleyebiliriz. Kimlik aslında bir başkası olduğu için var olan bir durum. Kendimize kimlik oluştururken, aslında başkalarına da kimlik oluşturuyoruz. Peki kimlik nasıl kurulur? Kimlik kendi içinde iktidar alanı taşır. Kimlik bir inanma meselesidir. Hiyerarşik yapı içerisinde ne kadar söz sahibiysen kimliği o kadar rahat oluşturabilirsin. Kimlik kişi tarafından korunmaya çalışılır ancak hayatta kalmak için birtakım tavizler verilir. Modern hayatın gerekleri düşünülerek bazı kimlik unsurlarında vazgeçilmeler görülmekte. Egemen olmaya çalışan kimliğe direnirken, kendi yaralarımıza sahip çıkarak, kendi kimliğimizi oluşturuyoruz” dedi.

Kentel sözlerine şöyle devam etti; “Herkes kendi kimliğini oluştururken diğer kimlikler onun için öteki haline getirildiğinde kutuplaşmalar meydana geliyor. Bu kutuplaşmamaların meydana gelmemesi için kimliklerin muhabbet halinde olması gerekir. Sosyolojik düşünerek içinde bulunduğumuz toplumu daha iyi anlamlandırabiliriz. Kimlik özneler arasında meydana gelen bir durumdur. Zira kişi kendine başkası üzerinden bir kimlik biçer” dedi.

Adnan Demircan

Adnan Demircan ile Düşünce Akademisinde bu hafta “Peygamber dönemi savaşları ve savaş ahlakı” ele alındı. Adnan Demircan, “Peygamberimiz ilahi öğretiyi yayarken, ilahi iradenin belirlediği sınırlar içerisinde hareket ederek savaş hukukuna bağlı kalmıştır. Müslümanlar ilk defa Bedir’de nübüvvetin 15. Yılında savaşa girmek zorunda kalmıştır. Müşriklerle yapılan savaşlarda 250 civarında müşrik öldürülmüş, yarısı kadar da Müslüman kaybı yaşanmıştır. Öldürmek hiçbir zaman Müslüman için savaş meşruiyeti olarak görülmemiştir. Müslümanın Allah’ın rızasına ulaşmak için gerçekleştirdiği her eylem cihattır. Bu sebeple her türlü tebliğ cihattır. Gerçekleştirilen savaşlar müşriklerin saldırılarıyla meydana gelmiştir.