Ana Sayfa Kuruluşlar Dünyanın Öznesi Olmalıyız, Nesnesi Değil!

Dünyanın Öznesi Olmalıyız, Nesnesi Değil!

0
Dünyanın Öznesi Olmalıyız, Nesnesi Değil!

Yard. Doç. Mustafa Çoban, Berat Gecesi münasebetiyle Rıdvan Hoca Vakfı Ortaöğretim Çalışma Salonu’nda bir sunum gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Mustafa Çoban Berat Gecesi münasebetiyle 21 Nisan akşamı Rıdvan Hoca Vakfı Ortaöğretim Çalışma Salonu’nda bir sunum gerçekleştirdi.

Vakıf başkanı Osman Kurtoğlu’nun misafirleri selamlamasının ardından sunumuna başlayan Mustafa Çoban konuşmasında şu konulara değindi:

“Özel geceleri, insanlara ulaşma adına birer fırsat bilmeliyiz. Belki hurafelerle dolduruyor birileri, o zaman bu kadar insan toplanmışken bu gecelerde bizler hakkı haykıralım. Evlerimizde bu gecelerde farklılıklar oluşturalım. Çocuklarımızı sevindirecek bir takım etkinlikler yapıp gerekçesini de vurgulayalım. Çocuklarımıza dua ettirelim. Çile çeken mazlumlara dua edelim.

Berat, günahtan kurtulma, borçtan kurtulma manalarına gelir.

İyi amellerimizi arttıralım. Hadisi şerifte belirtildiği gibi mağarada mahsur kalan üç arkadaşı hatırlayalım. Onlar dara düştüklerinde şeyhlerini, peygamberlerini, büyük zatları çağırmadılar. İyi amellerini Allah’a sunup buradan hareketle Allah’tan yardım istediler. Bizler de dara düştüğümüzde Allah’a sunabileceğimiz amellerimizi arttıralım. Allah’a götürebileceğimiz sunabileceğimiz ne amellerimiz var buna bakalım.

Müslüman yürüyen Kur’an’dır. (M. İkbal)

Müslüman elinden, dilinden emin olunandır. (Hadisi Şerif)

Dünyanın öznesi olmalıyız, nesnesi değil! Dünya, ahiretimizi elimizden alacak kadar bizi meşgul etmemelidir.

Araplar derki: Fırsatlar bir bulut gibidir. Gelir geçer. Hayır adına fırsatları değerlendirelim. Bu manada vakitlere yüklediğimiz mana önemlidir.

Zeminimiz yoksa zamanın da bir manası yoktur.

Ümitsiz olmayalım. Allah affeder, ancak affetme zorunluluğu yoktur.

Hayatımızda Kur’an’ın karşılığı ne kadar, Kur’an’ın hayatımızdaki karşılığı ne kadar!

Uyanalım artık; “İnmemiştir Kur’an hakkıyla bilin / Ne mezarda okunmak ne de fal bakmak için! (M. Akif Ersoy)

Bu gece odalarımıza çekilelim. Bir yılın hesabını yapalım. Unutmayalım. Bu geceye ait özel bir ibadet yoktur. Din, takvim yapraklarından öğrenilmez. Öyle bir namaz kılın ki namazda olun!

Peki, nereden başlayacağız? En baştan başlayacağız, sıfırdan, yeniden.

Hareket noktası olmayanın, hedefi de olmaz!”

Mustafa Çoban hocanın sohbetinin ardından yapılan ikram ve kılınan yatsı namazı ile program sona erdi.