‘Dünya Yetimler Günü’nde Yetimlere İftar

0
237

Elbistan İyilikder ile Elbistan Şura Der ‘Dünya Yetimler Günü’nde yetimlere iftar verdi.

Elbistan İyilikder ve Elbistan Şura Der yıl içinde gerek yetimlerle gerekse ihtiyaç sahipleriyle pek çok çalışma yapmakta. Belki de bu çalışmalardan en anlamlısı “Bir Yetim de Senin Elinden Tutsun” sloganı ile yaptığı yetim faaliyetleri…

Değişik rakamlar telaffuz edilse de son istatistiklere göre dünya nüfusunun yaklaşık 400 milyonunun yetimlerden oluştuğunu biliyor muydunuz? Gönül ister ki kimse yetim, öksüz kalmasın. Fakat üzülerek şahit oluyoruz ki dünyada bitmeyen savaşlar, paylaşılamayan enerji kaynakları ve topraklar ne yazık ki yetim sayısını her gün daha da artırmaktadır.

Yetime sahip çıkmayı ibadet olarak gören İslam dininin mensuplarıyız. Yetimlerle ilgili ayetler ve hadisler bizlere yetimlere özel ilgi ve koruma gösterilmesini öğütler.

“Seni yetim bulup barındırmadık mı?” (Duha Suresi, 6.Ayet)

“Dini yalanlayanı gördün mü? Yetimi itip kakan, yoksulu doyurmaya yanaşmayan işte odur.” (Maun Suresi, 1-3. Ayetler)

“Dul ve yetimlerin ihtiyacına koşan; Allah yolunda cihad edenlerle, gündüzün oruç tutup geceyi ibadetle geçiren gibidir.” (Nesei, Zekat, C 5,S 86-87)

“Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.” (Ahmet İbni Hanbel, Müsned, V, 250)

Sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde yetimlerle ilgili ülkemizde ve dünyada pek çok çalışma yapılmakta. İyilikder ve Şura Der de bu çalışmaların içerisinde yer almakta. İyilikder dünya genelinde, Şura Der ise Elbistan ölçeğinde yetimlerle değişik vesilelerle sık sık bir araya gelmeye çalışıyor.

Her yıl Ramazan ayının 15. günü “Dünya Yetimler Günü” olarak kabul edilmektedir. İyilikder ve Elbistan Şura Der bu kapsamda “Bir Yetim de Senin Elinden Tutsun” sloganı ile geçen yıl Ramazan’ın 15’inde Elbistan’da Pınarbaşı Mesire Alanında yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir iftar organizasyonunda yetimlerle bir araya gelmişti.

Elbistan İyilikder ve Elbistan Şura Der bu yıl yetimlerle Ramazan’ın 15’inde “Dünya Yetimler Günü” münasebetiyle ikinci kez bir araya geldi. Hayırseverlerin katkısıyla yetimlerle hem güzel bir iftar yapıldı hem de oyun alanında oynadıkları oyunlar ile yetimler eğlenceli bir akşam geçirmiş oldular.

Yardımlarınız için ulaşabileceğiniz adresler:

-Elbistan İyilik Der ve Elbistan Şura Der

Adres: Güneşli Mahallesi, Ulu Cami Caddesi, Güneşli Cami karşısı, Elbistan

İrtibat: Akif PAK, 0 505 625 4710

-İyilik Der Genel Merkez

Adres: Ali Kuşçu Mah. Başimam Sokak No:11 Daire:1-2 Fatih–İstanbul

İrtibat: 0212 534 68 25 -26