Dünya Kadınlar Gününde Esad Zulmüne Tepki

0
188

Akadder, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Suriye zindanlarında tutuklu bulunan 50 bin kadın mahkûma dikkat çekmek için bir basın açılaması düzenledi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (Akadder), Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder), Belkıs Kadın ve Aile Derneği ve Mimberşam Derneği işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Suriye zindanlarında tutuklu bulunan 50 bin kadın mahkûma dikkat çekmek için Demokrasi Meydanında bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Akadder Başkanı Rabia Aldemir, STK temsilcileri ile Türkiye’den ve Suriye’den çok sayıda duyarlı vatandaş katıldı.

Arapça ve Türkçe okunan basın açıklamasında Suriye cezaevlerinde 50 bin kadın mahkûm olduğunun tahmin edildiği belirtilerek, Suriye halkıyla beraber özgürlüklerini elde edene kadar mücadeleye devam edecekleri vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

Suriye’nin özgür kadınlarından, tüm insanlara,

Şuanda Suriye cezaevlerinde mahkûm olan kayıtlı 13 bin 800 kayıtsız olarak 50 bine yaklaştığını tahmin ettiğimiz kadınlar için bu basın açıklamasını yapıyoruz.

Tüm dünya bugün kadınlar gününü kutluyor. Dünya kadınları, hayatın sosyal, siyasi ve ekonomik yönlerinde rollerini aktif hale getirmek üzere haklarını elde etmek için mücadeleye devam ediyor.

Suriyeli kadın, kendi haklarını elde etmesi için kullanacağı yol, 50 yıl göğüslerinin üzerine çöken diktatörlüğe karşı direnmek olduğunu fark etti. Her ne kadar özgürlük yolunda çaba sarf ediyorsa o kadar haklarını kazanacağını da biliyor,

Suriye’de kadınlar 15 Mart 2011 tarihinde Özgürlük ve Onur Devriminin başlamasında büyük bir rol oynadı. Bütün Suriyeliler, öldürülmek, zorla yerinden edilmek ve işkenceye maruz kalmak gibi ağır bedeller ödemek zorunda kaldı. Şimdiye kadar işkenceyle 55 kadın şehit edildi ve 13 bin 920 kadın; Esed rejimi, tarafından haksız yere zindanlarda tutulmakta bazı silahlı gruplar ve IŞID tarafından tutuklu bulunan kadınların sayısı ile hala bilinmiyor.

 Kadın aktivistlerin özgürlük hareketine destek vermesinden sonra, edinen bilgilere göre Esed rejimi tarafından, 2 bin 418 kadın aktivist; silahlı gruplar tarafından 77 kadın aktivist kaçırıldı. Ayrıca savaşın ağır bedellerini ödeyen şuanda çok kötü şartlarda şiddete maruz kalan ve kayıtlara geçmeyen sayısız mahkûm kadın vardır.

Bu altı yıl içerisinde, Suriye ve Suriye halkı uluslararası hesaplaşma arenası oldu. Suriyelilerin birbirlerine sahip çıkması ve kan şelalelerini durdurmak üzere kendi aralarında bir çözüm bulmak zorunda.  Uluslararası toplum ve BM kendi sorumluluklarını yerine getirmedeki Başarısızlığıyla yetinmeyip, terörle tarihe geçen bir diktatörün yaptıklarına göz yummaktadır.  Terörün kökünü yok etmesi gerektiğini unutarak ve özgürlüğe doğru yürüyen bir halkın yoluna engeller koymaktadır.

Kadınlar başta olmak üzere Suriye halkı,  sahte diplomatik çalışmaların, sadece “Cenevre 4” ile sonuçlanamayacağına ve Esed’in kendi halkına savaşı devam ettiği sürece ve bu savaşa destek aldığı müddetçe, çözüm bulunmayacağına inanıyor.

Bugün Dünya Kadınlar Günü Suriyeli kadınlar olarak; kadın haklarını vermek bahanesiyle oynanan siyasi oyunlardan uzak durulmasını talep ediyoruz ve biz inanıyoruz ki kadınlar yaptığı fedakârlıklarla, haklarını alıp erkekle yan yana halkını temsil edebilir.

Bugün Dünya Kadınlar Günü yüksek bir sesle şunları söylemek istiyoruz:

Bütün çektiklerimize ve dünyanın dört bir yanına sürülmüş olmamıza rağmen, birleşmek için mücadelemize devam edeceğiz.

Devrim, değiştirmek için bir süreçtir, yol zor ve uzun olmasına rağmen, kurtuluşa ve özgür olana dek devam edeceğiz.

Ey dünya kadınları, ey dünya halkları, bütün siyasi güçlere olan güvenimizi yitirdik ama hala sizi bir destekçi olarak görüp size güveniyoruz.

Suriyeli kadın şehitleri ve tüm şehitleri rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Bütün kadınlara selam olsun

Suriye’de bütün direnen ve yerinden zorla çıkartılan kadınlara selam olsun

Bütün sabırlı annelere ve sevdiklerinden ayrılan eşlere selam olsun.

Zindanlarda tutuklan tüm kadınlara selam olsun.  

IŞİD, Esed rejimi ve silahlı gruplar tarafından kaçırılan tüm kadınlara özgürlük istiyoruz.

Yaşasın Özgürlük

Yaşasın Özgür Suriye

Suriye’nin Özgür Kadınları