Dün Biz Muhtaçtık, Bugün İse Onlar Muhtaç

0
Dün Biz Muhtaçtık, Bugün İse Onlar Muhtaç

Biz bir kamyon yardım beklerken, elimizde iki kamyon yardım malzemesi birikti.

Van’ın Erciş ilçesinde BAŞAK-DER tarafından düzenlenen kermes ve kampanyalarla elde edilen gıda, giyim, ilaç ve nakdi paradan oluşan yardım, Suriye’deki mültecilere ulaştırılmak üzere yola çıkartıldı.

Yardım gönderme töreninde açıklamalarda bulunan Erciş Başak Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Muhlis Baran, Suriye’deki mazlum halkın özgürlük direnişini selamladıklarını söyledi. ‘Dün Biz Muhtaçtık, Bugün İse Onlar Muhtaç’ sloganıyla başlatmış oldukları Suriyeli mazlum kardeşleri için yardım kampanyasına göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü tüm Erciş halkına teşekkür ve minnet duyduklarını belirten Baran, “Suriye’de yaşanan olaylara, insanlık dramlarına sesiz kalamayacağımızı bir kez daha deklare ediyoruz. Bu aynı zamanda bizim için hem insanı, hem de imani bir zorunluluktur. Ne şartla olursa olsun, mazlumun yanında olup zulmün karşısında olmak şiarımızdır. Bu yardımlaşma ve dayanışma ne ilk, ne de son olacaktır. Zalimler var oldukça, bizler de var olacağız. Varlığımızı direnişinizle pekiştireceğiz. Erciş’teki yardım kampanyası süresince kermes ve kampanyalara insanlarımız büyük bir ilgi gösterdi. 40 duyarlı arkadaşla birlikte 10 günlük bir süre içerisinde yardım topladık. Biz bir kamyon yardım beklerken, elimizde iki kamyon yardım malzemesi birikti. Bugün ilk kamyonumuzu gönderiyoruz, Yakında ikinci kamyonumuzu da yola çıkaracağız. Kış mevsimi olduğundan dolayı, bin adet mont, bin adet battaniye, 50 koli çocuk maması, 500 koli çocuk bezi, bin adet takım elbise, 50 koli ilaç, 200 çift ayakkabı ile 300 koli muhtelif gıda malzemesinin yanı sıra, 10 bin TL nakit para götürüyoruz. Un ve diğer malzemeleri de Şanlı Urfa’dan temin ederek, yardımlarımızı kardeşlerime ulaştıracağız” dedi.

Konuşmanın ardından yardım kamyonu Erciş’ten Suriye’ye hareket etti. Cumartesi yola çıkan yardım kamyonumuz Pazar günü saat 10 sularında Öncüpınar sınır kapısından giriş yaparak yardımları yerine ulaştırdı.