Dr.Adil Raşid ve Kemal Öztürk Anadolu Buluşmaları’ndaydı

0
174

“Hürriyet, Farzlardan Bir Farzdır!”

Anadolu Buluşmaları’nın dördüncü günü akşam oturumuna Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk ve Mursi dönemi Dışişleri Bakanı Dr.Adil Raşid konuk oldu.

İlk sözü alan Kemal Öztürk “Anadolu Ajansı ve Yeni Medya” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Kemal Bey’in sunumundan evvel oturumun selamlama konuşmasını, kendisine de sürpriz olan bir isim yaptı. Kemal Öztürk’ün ablası Sevim Karagöz'ün selamlama konuşmasının ardından oturum başladı.

Anadolu Ajansı’nın geçmişi ile bugünü arasında geçen süreçte yapılanlardan bahseden Öztürk, medya alanında kendi coğrafyamızın özgün bir üretimi olmadığını vurguladı. Bizim coğrafyamızda yaşanan olayları, yapılan işleri özellikle Batı medyasından öğrendiğimiz gerçeğinin altını çizerek, bize ait olanı bizlerin anlatmasının önemine değindi. Öztürk konuşmasına şöyle devam etti: » Dünya genelinde hiç durumda olduğumuzu fark ettik. Kendimizi, içimize kapanmış durumda gördük. Yüzyıllardır birlikte olduğumuz insanlarla aramızdaki haberleri Batı haber ajansları çeviriyor ve biz okuyoruz. Bu eksikliği fark ettikten sonra bir revizasyon sürecine girdik ve buna “100. Yıl Vizyonu” projesi ile başladık. Bu projenin gerçekleşeceğine önce kimse inanmadı çünkü dünya sıralamasında dahi yoktuk. Biz ise liseteye girip ilk sıralara sıçramak istiyorduk. Fakat bu projeye başlarken pek az şey biliyorduk.»

Bu hedefle uzun bir yola çıktıklarını belirten Kemal Öztürk, eksiklerini tamamlamak için Anadolu Ajansı Haber Akademisi kurduklarını ve çalışma ve eğitimlerini buradan yönlendirdiklerini söyledi. Ortadoğu üzerine yaptıkları çalışmalarda karşılaştıkları olaylardan anektodlar aktaran konuşmacı bu bölgede Fransızlara, İngilizlere açılmayan kapıların kendilerine açıldığını anlattı. Şu an, dünya listelerinde ilk 5 sırada olan Anadolu Ajansı’nın çektiği fotoğrafların Le Monde, New York Times gibi büyük yerlerde kullanıldığını dile getirdi.

Öztürk, Anadolu Ajansının bu çabasının en temelinde yatan sebebini, yapılan haberlerin insan algısını ve düşünce şeklini etkilemesi ve bunun, coğrafyayı tanımayanlar tarafından kullanılmasını engellemek için olduğunu söyledi. Bu coğrafyayın bu coğrafyanın çocukları yazabilir ve anlabilir, diyen konuşmacı bu vesile ile ayaklarımızın sadece Anadolu’da böyle sağlam basacağının altını çizdi.

Kemal Öztürk, bu süreç içerisinde Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da ve zulme uğrayan diğer ülkelerde çok fazla şeye şahit olduklarını ve bunları bütünü ile yansıtmak istediklerini söyledi. Sözlerinin sonuna yaklaşırken, çocuklarımıza bütün bu olanların hikayerini anlatmamız gerek diyen Öztürk, bu hikayeleri bilmeleri gerektiğini aksi halde bu hikayeleri sonlandıramayacağımıza vurgu yaparak cümlesini bitirdi.

Oturumun ikinci konuşmacısı olan, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi dönemi Dışişleri Bakanı Dr. Adil Raşid salonu «Ey Selahaddin torunları, ey Sultan Fatih torunları» diyerek selamladı. Adil Raşid’in konuşması şöyleydi: » Dedemiz İbrahim’i de boğrazından asarak öldürmek istediler, Lut Aleyhisselam’ı da öldürmek istediler, Mısır’da Hz.Yusuf’un temizliğine herkes şahit olmasına rağmen hapsine karar veridiler ve Rasulullah için Kureyş ölüm emri verdi… Çünkü onlar biliyor ki Lailaheillalah; adaleti, şahitliği, istikrarı getirecektir. Allah Rasulü, zulum gören Müslümanlara sabır tavsiye ediyordu, cennet karşılığında sabır.

Sizler ne istiyorsunuz? Hak tarafında olmak mı, batıl tarafında olmak mı? Ama şu an görüyorum ki sizler hak tarafındasınız inşallah. Diyorum ki, Hasan el Benna’ya da, Allah’ın istediği İslam’ı doğru olarak anladığı ve anlattığı için savaş açıldı. Bu yüzden, şimdi Müslüman Kardeşler’e de savaş açılıyor. için ona savaş açıldı. Bu yüzden Müslüman Kardeşlere de aynı şeyler yapılıyor.

Hasan el-Benna şunu dedi: “Ey insanlarımız, dostlarımız sağ elimizde Allah’ın kitabı, sol elimizde sünnetimizle geliyoruz. Bundan daha güzel ne olabilir. Gün gelecek belki sizinle bir daha karşılaşamayacağım, bir kağıda not bile bırakamayacağım belki ama sizi davet ettiğim şeyi soran olursa onlara, siz Allah’ın dinine davet ettiğimi söylersiniz.»

Hürriyet farzlardan bir farzdır. İslam dindir ve devlettir, islam akidedir ve ibadettir, islam güç ve kuvvettir. İslam kültür ve kanundur, islam hayatın bütün gerçeklerini karşılayabilecek güçtedir. Onlar istiyorlar ki mescitlere tıkanmış bir İslam olsun. Ama böyle bir islam yok. Caddeyle mescidin arasını ayırmayalım. Biz Müslüman kardeşler olarak kime karşı olursa olsun ayakta duran İslam’ı biliyoruz. İslam bütün insanlığa faydalı olacak insanı ister. İslam, hepimizin mesul olduğu yerde başarı ister.

Halkı zulme uğrayacak diye Mursi evinde uyuyamıyordu. Biz yönetimde bir hata yapmış olabiliriz, bilmiyoruz ama İslam adına bir hata yapmadık. Dinimiz ve vatanımız uğruna akan kanlar feda olsun . Asla ölmek gibi bir korkum olmadı, siz de korkmyacaksınız. Çünkü her zorluktan sonra inşallah bir kolaylık gelecektir. Ümmetimiz tek bir ümmettir, Rabbimiz tektir. Hepsi ölecek fakat Allah’ın bayrağı sonuna kadar dalgalanacak. Size zaferi sorarlarsa, onlara Allah’ın izniyle zaferin yakın olduğunu söyleyin. «

Dr. Adil Raşid bu derin ve anlamlı konuşmasıyla salona heyecan kattı. Cümlelerin sonunda herkesin ayağa kalkmasını rica ederek, birlikte sesli dua ettirdi.