Dörtyol’da Hayır Çarşısı

0
Dörtyol’da Hayır Çarşısı

Körfez Derneği 7-11 Nisan arası Dörtyol Atatürk Düğün Salonu’nda Yetim ve Yoksullar yararına kermes düzenledi.

Yardım çalışmalarında öncü olan ve en yüksek duyarlılıkla katılım sağlayan bayan gönüllüler emeklerini ve vakitlerini yine bu zahmetli fakat ulvi “sarp yokuşa” vakfettiler. Kermes yine gönüllüler arası kaynaşmaya; neşeyi ve sıkıntıyı paylaşmaya, tecrübe ve birikimin artmasına vesile oldu.

Gönüllülerimizden Recep Saka’nın özenle hazırladığı spesiyali “Receb’in Kavurması” en çok rağbet edilen lezzetler arasında idi. Bayan gönüllülerin yaptığı tantuni, yöresel köfte, sac börekleri, tatlı ve pastalar hem kermese gelen ziyaretçilerin hem de sanayi esnafının beğenisine sunuldu. Hayır kermesi için Mersin’den kalkıp gelen Gülay Abla’nın yaptığı tantuni hem ortama renk kattı, hem de hoş bir iklime sebep oldu.

Hayır Kermesi ’ne bir akşam Cemaatler ve Ümmet konulu konferans ile Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, bir akşam da Yeni Türkiye ve Bölgenin Geleceği üzerine bir sunumla Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak misafir oldular.

Gönüllüler Yardım Komisyonu koordinasyonunda yetim ve yoksullar için hazırlanan gıda paketlerini ailelere en hızlı biçimde ulaştırdılar. Bu vesile ile 100’ün üzerinde yetime ulaşıldı.

 

“O sarp yokuş nedir bilir misin? Köle azat etmek veya açlık duyulan bir günde yakınlığı olan bir yetimi veya hiçbir şeyi olmayan yoksulu doyurmaktır. Sonra îman edenlerden olmak, birbirlerine sabrı tavsiye edenlerden ve birbirlerine merhameti öğütleyenlerden olmaktır. İşte bunlar defterlerini sağlarından alanlardır.” (Beled 12-18)