Dönemin Mağdurları 28 Şubat’ı Anlattı

0
184

Ak Parti Malatya Gençlik Kolları tarafından “Şubat hiç bin yıl sürer mi” başlıklı konferans düzenlendi. Konferansta, dönemim mağdur isimleri katıldı.

28 Şubat sürecinin yıl dönümünde Ak Parti Malatya Gençlik Kolları tarafından “Şubat hiç bin yıl sürer mi” başlıklı konferans düzenlendi. Konferansta dönemim mağdur isimleri tarafından darbe süreci ele alındı.

Konferansın moderatörlüğünü gazeteci-yazar Nevzat çiçek yaptı. Malatya’da 28 Şubat döneminde hakkında açılan dava nedeniyle uzun yıllar cezaevinde tutuklu kalan Zekeriya Şengöz bu süreçte yaşadıkları sıkıntının tarif edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Şengöz, “Bu sürecin anlatılması gerekir, ama sürekli döndürülüp anlatılmasındansa, 28 Şubat sürecinin neden yapıldığını ve bu süreçten ne kast edildiğini biliyorsak, zorluklarının farkındaysak, meselenin çözümünü ortaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.

28 Şubat sürecinin suçlusu olarak bazı generallerin yargılandığını belirten Şengöz:“Fakat nasıl bir yargılanmadır bu? Bence şaibelidir. Hepsi tek tek bırakıldı. 28 Şubat sürecini Müslümanlara reva gören, bu topluma kaos oluşturan ve toplumu bir şekliyle korkutan ve yön vermek isteyen birkaç kesim daha var. Biz bunun envanterini çıkarmadık, ne kadar zararımız var ortaya koyamadık. En fazla üzerinde durulması gereken durum da budur. Biz zarara uğradık, çok sıkıntı çektik. Bu darbeyi yapanlar; polis gücünü, hiçbir zaman bağımsız diyemeyeceğimiz yargı grubunun da büyük bir kısmını yanlarına aldılar” dedi.

Şengöz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ordu mensubu insanlar, suçlu görülerek mahkemede yargılandılar ama ne hikmetse 3-5 mahkeme sonra bunlardan hiçbirisi içeride kalmadı. Bunların hepsinin yargılanması gerekir. O kadar yüzsüz ve pişkin insanlar ki yargılanmadıkları için gezi olaylarını tertiplediler, e-muhtırayı verdirdiler, adını da sizlerin sayamayacağı şekilde bir darbe girişimi sürecine girdiler. Ayışığı, Balyoz ve benzeri bunlar yargılanmadıklarından dolayıdır. Eğer yargılanmış olsalardı 17-25 Aralık olayını belki de yaşamayacaktık. Onlar yargılanmış olsalardı yine biz Güneydoğu'da kendi halkını, eşmiş olduğu çukurda siper olarak tutan terör örgütlerini masum gösteremeyeceklerdi. Bizim mutlaka bir şeyler ortaya koymamız gerekiyor."

O dönemde yüz binlerce öğrencinin -sırf başörtülü olduğu için- travmaya itildiğini belirten Şengöz, bunun hesabının mutlaka sorulması gerektiğini ifade etti.

Konferansın bir diğer konuşmacısı olan İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney ise Türkiye’nin darbeler sürecinde ciddi kayıplara uğradığını belirterek “Dünyanın neresinde olursa olsun her darbe kötü, her darbeci de ondan daha kötü” ifadelerini kullandı.

Müslüman oldukları gerekçesiyle yargılandıklarını ifade eden Güney, “Müslüman olduğumuz için de gerekirse bunun bedelinin de nasıl ödendiğini hamdolsun göstermiş olduk. Gençler şunu bilsinler ki eğer buraya kadar Anadolu’daki Müslümanlar bir kazanım elde ettilerse bunun bizim kuşağa ait olanın bedeli ödendi. O zaman gençler, bundan sonra bu istikameti bozmadan daha ileri seviyeye götürmek sizin sorumluluğunuzda olsun. Ülkemizdeki çok yönlü iyileşmeye hep beraber şahitlik ediyoruz. O zaman gelin bu ülkede bir daha darbeci hukukları ortadan kaldıran bu iradeye omuz verelim. Bundan sonra darbeye teşebbüs eden, aklı omzunda veya sırtındaki cübbede olan insanlara bu fırsatı vermeyen bu iradeye bizim destek vermemiz lazım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konferans daha sonra soru cevaplarla son buldu.