Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Doğu Türkistan İçin Harekete Geç!

Doğu Türkistan İçin Harekete Geç!

0
Doğu Türkistan İçin Harekete Geç!

Anadolu Öğrenci Birliği, Çin’in Doğu Türkistan’da 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile namaz, başörtüsü, ezan gibi ibadetlerin tamamını yasaklamasını, bugün Türkiye’de 48 farklı ilde protesto etti.

Anadolu Öğrenci Birliği, Çin’in Doğu Türkistan’da 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile namaz, başörtüsü, ezan gibi ibadetlerin tamamını yasaklamasını, bugün Türkiye’de 48 farklı ilde, Kıbrıs’ta, Bosna Hersek’te, Belçika’da, Almanya’da ve Gazze’de yapılan etkinliklerle protesto etti.

Sabah namazı sonrasında Türkiye’de merkezi camilerde, Gazze’de tüm camilerde, Kıbrıs ve Bosna’da belirlenen camilerde dua edildi ve basın açıklaması yapıldı. Almanya ve Belçika’da da saat 11.00’da basın açıklaması yapıldı. Saat 12.00’da yaklaşık bin kişinin katılımıyla Sarıyer Haydar Aliyev Parkı’ndan Çin Başkonsolosluğuna kadar olan  2 km mesafeyi sloganlarla yürüyerek, konsolosluk önünde eylem gerçekleştirildi. Konsolosluk Eylem sırasında konuşmalar gerçekleştirildi

 Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel konuşmasına direnişin onuru Gazze’yi,  Suriye’yi, Cennetin kokusunu hatırlatan Esma'nın şahsında Mısır’ı ve Rabbim Allah’tır dediği için zulüm görmesine, soykırıma uğramasına rağmen "Rabbim Allah'tır" demeye devam eden Doğu Türkistan halkını selamlayarak başladı.  Yücel, Doğu Türkistan'da ibadetlerini yapmak isteyen Müslümanların büyük bir baskıya maruz kaldığını söyledi.  Geçmişte de Müslümanların dünyanın pek çok coğrafyada benzeri saldırılar yaşadığını ancak buna boyun eğmediğini aktaran Yücel, "Buradan Çin'e de sesleniyoruz: Allah'ın nurunu söndüremeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın, hangi yasağı koyarsanız koyun Allah'ın dini, Allah'ın dinini savunanların, O'nun dinini hakim kılmak için mücadele edenlerin omuzlarında yükselecektir" dedi. İslam alemini ve dünya kamuoyunu Çin'in bu uygulamalarına karşı duyarlı olmaya çağırdıklarını dile getiren Yücel, Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman halkın özgürlüklerinin iade edilmesini istediklerini ifade etti.  ‘Vicdanı olan herkesi dünyanın neresinde olursa olsun Doğu Türkistan’da yapılan zulümlere tepki vermeye çağırıyorum. Doğu Türkistan vicdanı olan herkesin davasıdır. İnsanlık vicdanını kanatan emperyalizmdir. Kapitalist emperyalizme karşı olduğumuz gibi sosyalist emperyalizme de karşıyız. Adalet ve Özgürlüğü şiar edinmiş, İnsanlık vicdanının nöbetini tutan Anadolu Öğrenci Birliği olarak Emperyalizmle olan mücadele bayrağını yükselteceğiz. Bu anlamda Doğu Türkistan eylemlerimiz devam edecek’ dedi.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan’da yapılan zulümlerle ilgili şunları söyledi:  ‘Bu zulüm 1 Ocak 2015’te başlamadı, yıllardır Çin Doğu Türkistan’da Müslümanlara baskı uyguluyor. 40 milyon insanımız şehit edildi. Çin artık bu zulümleri yasallaştırdı’ dedi. Ardından Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Özhazar, 1946’dan beri İslam Coğrafyasında yapılan zulümlere dikkat çekti.  Özhazar: ‘Müslümanlar artık ayağa kalkacak, Emperyalistler Müslüman gençliği ve İslam’ı engelleyemeyecekler. İslam’dan başka insanlığa çözüm sunacak söz söyleyecek başka ne bir inanç kaldı, ne de bir ideoloji’ dedi. Konuşmaların ardından Arapça ve Türkçe olarak dualar edildi. Gazzeli Hasan Ebu Ayada Doğu Türkistan ve tüm mazlumlar için Arapça, Musab Yalçın da Türkçe olarak dua etti. Son olarak Anadolu Öğrenci Birliği’nin Doğu Türkistan’ı Unutmadık, Unutturmayacağız Bildirisini Ahmet Yasin Kocamaz okudu. Eylem pankartların ve bayrakların konsolosluk etrafına ve kapısına asılmasıyla sona erdi.

1.ADANA- YAĞ CAMİ 

2.ADIYAMAN-TARIM KREDİ KOOPARATİFİ CAMİ 

3.AĞRI – MERKEZ CAMİ

4.AKSARAY-ULU CAMİ

5.ALANYA-HACI MEMİŞLER CAMİ

6.ANKARA- HACI BAYRAM CAMİ

7.AYDIN – RAMAZAN PAŞA CAMİ

8.BALIKESİR- ZANOS PAŞA CAMİ

9.BARTIN -ARAP CAMİ

10.BAYBURT-YAKUTİYE CAMİ

11.BİLECİK- ORHAN GAZİ CAMİ 

12.BİTLİS(TATVAN)- MERKEZ İBADULLAH CAMİ

13.BURSA – ULU CAMİ 

14.ÇORUM- ULU CAMİ 

15.DENİZLİ-YENİ CAMİ 

16.DÜZCE-CEDİDİYE CAMİ 

17.ERZİNCAN- CAMİ-İ KEBİR 

18.ERZURUM-LALAPAŞA CAMİ

19.ESKİŞEHİR-REŞADİYE CAMİ

20.GAZİANTEP- EMİNE KONUKOĞLU CAMİ (CUMA GÜNÜ)

21.HATAY – ALAHAN CAMİ

22.IĞDIR-MERKEZ CAMİ

23.ISPARTA-KAVAKLI CAMİ

24.İSKENDERUN- KAPTAN PAŞA CAMİ 

25.KAHRAMANMARAŞ- ABDULHAMİT CAMİ

26.KARABÜK-YÜZÜNCÜYIL PAZARYERİ CAMİ 

27.KARAMAN-AKTEKKE CAMİ

28.KASTAMONU- NASRULLAH CAMİ

29.KAYSERİ-HUNAT CAMİ

30.KIRIKKALE – NOKTA CAMİ

31.KONYA-KAPU CAMİ

32.KÜTAHYA-ULU CAMİ

33.MALATYA-YENİ CAMİ

34.MANİSA-HATUNİYE CAMİ 

35.MERSİN-MİKTAD BİN ESVET CAMİ 

36.MUŞ – HACI ŞEREF CAMİ

37.OSMANİYE- SUNAR CAMİ 

38.RİZE – ESKİ ORTA CAMİ

39.SAKARYA- ORHAN CAMİ

40.SAMSUN(ÇARŞAMBA) – RIDVAN PAŞA CAMİ

41.SİVAS-ULU CAMİ

42.ŞANLIURFA -DERGAH CAMİ

43.TRABZON- İSKENDERPAŞA CAMİ

44.UŞAK-ULU CAMİ 

45.VAN-HZ. ÖMER CAMİ

46.GİRESUN- HACI MİKDAT CAMİ

47.ÇANAKKALE(GELİBOLU)- BÜYÜK CAMİ

48.KIBRIS-LEFKOŞA HZ. EBUBEKİR CAMİ

49.BOSNA- GAZİ HÜSREV BEGOVA CAMİ

50.GAZZE – TÜM CAMİLERDE

51.BELÇİKA – DİENPEK BASIN AÇIKLAMASI

52.ALMANYA – DORTMUND BASIN AÇIKLAMASI

53.İSTANBUL – ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU

 

 

Diğer resimler için tıklayınız…