Doğru Bilinen Yanlışlar Ve Savaş Holdingi – (Menaf Dermez)

0
202

Bu Holding öyle bildiğiniz bir ticari Holding değil. Bu Holding yine bildiğiniz Anonim Şirket türü halka açık bir Holding hiç değil.

Bu Holding öyle bildiğiniz bir ticari Holding değil. Bu Holding yine bildiğiniz Anonim Şirket türü halka açık bir Holding hiç değil. Bu Holding yine bildiğiniz gibi ortakların hisseleri oranında söz sahibi olduğu bir Holding hiç değil. Bu Holding adi bir komandit şirketini andıran, fakat şeffaf olmayan gizli hesap defterleri olan karanlık bir Anonim Şirketler toplamıdır. Şirket sözleşmesi ticari sır sayıldığı için, nerde ve kimler tarafından kurulduğu kozmik odalarda saklanıyor. Biz sadece bu Holdingi oluşturan şirketlerin faaliyet alanlarını ve görünürdeki sorumlularını tanıyoruz.

Bu Holding her ne kadar ticari faaliyet sürdürüyor görünse de, rant sağlamayı siyasal ilişkilerle elde ediyor. Anlayacağınız bu Holding Aysberg gibidir, biz sadece su üstünde görünen kısmı ile tanımaya çalışıyoruz. Görünmeyen kısmındakiler bir giz olarak duruyor, sular durulduğunda o kısmını da görme imkânımız olacak.

Bu Holding Kürd kanı üzerinde inşa edildi, gıdasını buradan almaktadır. Görünürdeki Genel Müdürü Öcalan’dır, Müdür Yardımcıları ise; M.Karayılan, A.Haydar Kaytan, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Sabri Ok, Riza Altun vs. Asıl patron veya patronlar meçhuldür. Genel Müdürlerini verdikleri direktiflerle yönlendirme kudretini kimseye bırakmazlar. Bu Holdingin gelişmesi için CEO’ları da var. Onlar da Yalçın Küçük ve Doğu Perinçek’tir. Holding savaş üzerine inşa edildiği için de aktivitesinin yüksek olması gerekiyor.

Onun için ilkin Kürd Yurtsever Örgütlerine yöneldi. Onlar susturuldu ve devreden çıkarıldılar. Sonra Kürd dinamikleri olan güçlü aşiretlere savaş açıldı ve ekarte edildiler. Tüm Kürdistan’ı patronlarının tasarrufuna sunmak için yerel şirketler kurdular. Bu şirketler de PEJAK-PYD’dir. Holding bünyesinde beyni çalışan Kürd gençleri ortadan kaldırıldı, bir nevi hadleri bildirildi. Çünkü esas olan Holding`in yaptığı işlerin temizliği değil, işlevi idi. Holding`in faaliyetleri içinde adam öldürmek, sabotaj, pravakasyon, suikast, uyuşturucu kaçakçılığı, bakır ticareti, eski eser kaçırma vs. var. Bu Holding büyümesini bir hedef kitle üzerinden yürütmek zorundaydı, o kitle de Kürdlerdi. Kürd öldükçe holdingin cirosu yükseliyor, yıldızı parlıyordu.

Bu Holding büyüdükçe azameti Kürdlerin bir kısmının ilgisine mazhar kalıyordu. Holding Genel Müdürüne olan sevgileri katlanarak fedailiğe varıyordu. (Gel zaman git zaman holdingin Genel Müdürü patronlarının daha güvende olması için bir Ada’ya yerleştirildi.) O’nun her dediğini tek doğru kabul edip, O’nun için bedenlerini ateşe verecek derecede tapıyorlardı. O’nun da hoşuna gittiği için Kürd gençlerini hep bu eylem için teşvik ediyordu. Holding çalışanları bir karşılık beklemeksizin Holding`in çıkarları için ellerinde silah ölüme koştular. Vurdular, vuruldular ve kulak kepçeleri, kafatasları ödüle değer biçildi. Bu da yine holding çevresinden birileri için yeni bir kazanç kapısı yarattı. Anlayacağınız, çok garip bir Holding bu, Holding içinde kimin eli kimin cebinde belli değil.

Holding büyüdükçe, güç kazandıkça yeni rantlar doğdu, Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı, İl Encümenliği de Holding`in faaliyet alanına dâhil edildi. Anlayacağınız, bu Holding Kürd hedef kitlesi üzerinden büyümeye devam ediyor. Önümüzdeki süreçte ne gibi rantlar doğacak, bu Holding faaliyet alanına daha neleri dâhil edecek bu belli değil. “Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış” derler ya benimkisi de öyle işte! İlgimi çektiği için sizlerle paylaştım. Varın biraz da siz ilgilenin bu Holding ile, benden şimdilik bu kadar.

NASNAME

20.10.11

Menaf Dermez

———————————-
Menaf Dermez
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Menaf Dermez”]