Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Diyanet ve STK’lar Suriye Gündemiyle Toplandı

Diyanet ve STK’lar Suriye Gündemiyle Toplandı

0
Diyanet ve STK’lar Suriye Gündemiyle Toplandı

Gaziantep’teki Sivil Toplum Kuruluşları ve Müftülükler Suriyelilere yapılacak yardımları koordine etmek amacıyla bir araya geldi.

Gaziantep’teki faaliyet gösteren 16 Sivil Toplum Kuruluşu ve İl ve İlçe Müftülükleri Suriyelilere yapılacak yardımları tek çatı altından koordine etmek için Gaziantep İHH İnsani Yardım Derneğinde toplandı.

İlk toplantısı geçen ay yapılan koordinasyon toplantısının ikinci toplantısına Gaziantep’te Suriyelilere dönük yardım faaliyetleri yürüten; Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Tevhid Vakfı, Ayder, Bülbülzade Vakfı, Darul Hadis, Erdemliler Cemiyeti, Memursen, İlim Yayma Cemiyeti, Suriye Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Suriye Türkmenleri Derneği, İHH İnsani Yardım Derneği, Mazlumder, Gaimder, Hacı Hamzalar Derneği, Kalemder, Vahdet Vakfı ve Gaziantep İl Müftülüğü, Şahinbey Müftülüğü, Şehitkâmil Müftülüğü, Nizip Müftülüğü, Oğuzeli Müftülüğü katıldı. Toplantıya Suriye Milli Koalisyon Üyesi ve Halep Yerel Meclis Üyesi Dr. Celaleddin Hancı ve Suriye Ulusal Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Yasir Zekri de katıldı.

Toplantıda Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadıkları il ve ilçelerde dini eğitim vermek için cami tahsisi, Kuran Kursu tahsisi, Hutbe ve vaazların içeriği, toplumumuzun Suriye konusunda bilinçlendirilmesi, yardımların koordinasyonu ve kutlu doğum haftası nedeniyle yapılacak çalışmalarında Suriyelilere de yer verilmesi gündem maddeleri olarak seçildi.

Toplantıda alınan kararlar ise şöyle;

Hutbelerde ağırlıklı olarak Ensar ve Muhacir kardeşliği işlenecek. Hutbelerde ayet ve hadislerin Arapça metinleri de okunarak Suriyelilerin de en azından konuya vakıf olmaları sağlanacak.

Gaziantep’te Suriyelilerin yoğun olarak yaşadıkları mahalleler tespit edilerek, buradaki mahalle camilerinde Suriyeli çocuklara dini eğitimi verilecek.

Suriyelilere yapılacak yardımlar mahalle imamlarının öncülüğünde kurulan bir komisyon tarafından aileler ziyaret edilerek tespit edilecek. Yardımlar tespitlerden sonra dağıtılacak. Bu şekilde mükerrer yardımların önüne geçilmiş olacak.

Yardımları koordine etmek için bir koordinasyon merkezi kurulacak. Sivil Toplum Kuruluşlarının elinde bulunan listeler burada birleştirilerek tek liste haline getirilecek.

Kutlu doğum programlarında Suriye’de yaşanan insanlık dramı gündem edilerek toplumumuzun duyarlı olması sağlanacak.

Alınan kararları takip etmek için bir de icra heyeti oluşturulan toplantıda bir sonraki toplantının 24 nisan Çarşamba günü yapılmasına karar verildi.