DİVAN BULUŞMALARI’NDA YENİ DÖNEMİN İLK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

0
83

Anadolu Platformu tarafından düzenlenen Divan Buluşmaları’nın dokuzuncusu 6 Ekim 2022 Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Kitap Kahve’de gerçekleştirildi. Yeni dönemin ilk buluşmasının konuğu Anadolu Federasyonu Başkanı Turgay Aldemir oldu.
Moderatörlüğünü Ahmet Turan Koçer’in yaptığı programın konusu 16. Anadolu Buluşması’na da üst başlık olarak belirlenen ‘Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya’ oldu. Yapılan takdimin ardından Turgay Aldemir konuşmasına; Anadolu Buluşmaları’nın bizim için ne ifade ettiğine, organizasyon aşamasından konu ve konuşmacı seçimlerinin nasıl yapıldığına, ülkemiz ve dünya gündemine sunulacak katkının önemine, programın interaktif bir şekilde gerçekleştirilmesi için arka plan toplantıları ve özel oturumların planlandığına değinerek başladı.
“Teknolojik gelişmeler son iki yüzyıldır gündemimizde ama son dönemde bu gelişmeler olağanüstü bir hızla ilerlemektedir. Bu hızlı değişimi fark ettiğimiz için konu başlığı olarak bunu belirledik. İnsan aklının uzantısı olarak teknolojide yaşanan bu gelişmeler, insanın üstesinden gelemeyeceği bir durum değildir. Müslümanlar olarak bu gelişmelere kulak tıkayıp tali konularla uğraşmaya devam edersek, bilmeyenlerin bilmediklerinden korktukları gibi biz de teknolojik gelişmelerden korkarız. Bilenler yol alır, bilmeyenler korkar.
Şirketler, kurumlar, düşünce kuruluşları bu alanda çalışmalarını sürdürürken sivil toplum kuruluşlarının bu gelişmelere mesafeli durduklarını görüyoruz. Bugün bazı hocalarımız teknolojinin olumsuzluklarını anlatırken bile, sosyal mecralardan paylaşarak bunu ifade ediyor. Bu durumla yüzleşip merdiven altı düşüncelere alan bırakmamalıyız.
Dijitalleşmeden uzak kaldığımızda ya da karşısında durduğumuzda manipüle edilir hale gelmemiz kaçınılmazdır. Dünyada yalan haber paylaşım oranı %49,50’tur. Türkiye bu konuda dünyada 3. sırada bulunuyor. Yapılan araştırmalarda sosyal medyada yapılan yalan haberlerin doğru haberlerden yedi kat daha hızlı yayıldığı tespit edilmiştir. Bu manipülasyona maruz kalmamak için kurucu değerlerimize bağlı kalarak çözümler üretmeliyiz.
Dijitalleşmeyle birlikte sosyal yapılarda da değişimler yaşanıyor. Bugün dünyanın en zengin insanları listesine baktığımızda yaşlıların isimlerini göremiyoruz. Bu teknolojiyi geliştiren ve dijitalleşmeyi sağlayan gençler listede ilk sıralarda yer alıyor. Şirketler, dijital ortamlardan topladıkları büyük verilerle insanların eğilimlerini, tercih ve alışkanlıklarını kayıt altına alıyor ve bunu analiz edip başka şirketlere pazarlıyor.” diyerek sözlerini tamamlayan Aldemir, programın sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.
Bir sonraki Divan Buluşmaları 21 Ekim 2022 Cuma günü saat 19:00’da Bekir Berat Özipek’in katılımıyla İstanbul Kitap Kahve’de gerçekleştirilecektir.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1194): Table 'hbp2o_posts' is marked as crashed and should be repaired in /home/anadoluplatformu/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2169

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz