Divan Buluşmaları’nın İlk Oturumu Yapıldı

0
163

Divan Buluşmaları’nın ilki 20 Ocak Perşembe Günü İstanbul Kitap Kahve’de gerçekleştirildi.

Her ayın birinci ve üçüncü haftasında Perşembe günü gerçekleştirilecek buluşmalarının ilkinde siyaset bilimci, bürokrat, şair ve yazar Dr. Savaş Ş. BARKÇİN, “Yaşayamadığımız Dünya” üst başlığı ile katılımcılara hitap etti.

Modaratörlüğünü Ahmet Turan KOÇER’in yaptığı buluşmada girizgâhın ardından Dr. Savaş Ş. BARKÇİN şunları söyledi: “Beyazıt Meydanı’nın hali Müslümanların ahvalidir. Bitmeyen çevre düzenlemesinin var olan üç ana yapının akslarının birbirinden ayrı olmasından kaynaklanıyor. Caminin kıble yönünde, Harbiye Nezareti’nin doğu yönünde ve Mustafa Reşit Paşa’nın türbesinin batı yönünde inşa edilmesi Müslümanların son iki asırdır yaşadığıyla benzerdir. Meydanın şakülü kaymıştır” dedi. Daha sonra İslam dünyası ve batı arasındaki farklılıklardan bahseden BARKÇİN, “Batının ürettiği hiçbir ideoloji İslam kadar kuşatıcı, nüfuz edici, kapsayıcı değildir. Küfür bölücüdür. Piyasa, devlet, insan ilişkileri, ticaret birbirinden bağımsız bölümlerdir. Nefsaniyet kâfirlerde mutlaktır. Kim kendini zayıf görürse karşıdaki güçlü durumuna yükseltir. Güçlü zihinler ise ortaya çeşitli gündemler atarak diğerlerini meşgul eder, bunu yaparken bir sonuç çıkmasını beklemez. Algı üretir, zayıfları bir şekilde oyalar.”

Yine İslam Dünyası’ndan bir takım problemlerden söz eden yazar iki asırdır söylemin çoğaldığını amelin azaldığını, lafı çoğaltmanın tek başına bir anlamının olmadığını, Müslümanların zayıf durumdan güçlü duruma geçmek adına yaptıklarını mübah görmesinin sahtekârlığa yol açtığını, bir uyanış gerçekleşecekse mümin gibi uyanılması gerektiğini, niyetlerin temizlenip asıl zikrin niyet olduğunu, niyete göre metodun oluşacağını, Müslümanların nefsanî, işlevsel akılla dine bakmalarından vazgeçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Son olarak “Müslümanlar dini açlıklarının güç eksikliğinden kaynakladığını sanıyorlar” diyerek konuşmasını tamamlayan BARKÇİN, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Bir sonraki Divan Buluşma’sı Şubat ayının ilk haftasında İstanbul Kitap Kahve’de gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz