Direnen Filistin’e İstanbul’dan Destek

0
168

Fatih Camii’nde Cuma namazının ardından toplanan grup direnen Filistin’e destek yürüyüşü yaptı.

 

Filistin Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından yapılan çağrıyla Fatih Camii’nde Cuma namazında buluşan kalabalık, namazın ardından kortej oluşturarak Saraçhane Parkı’na yürüdü.

 

Yürüyüşte "Gazze Siyonist Katillere Mezar Olacak!", "Katliamları Lanetliyoruz!", "Emperyalizm Yenilecek" sloganlarının yanında "Yaşası Filistin İslami Direnişimiz", "Müslüman Zulme Boyun Eğemez" yazılı pankartlar taşındı.

Saraçhane alanında toplanan grup, Gazze'de yaşanan haksız insanlık dramına dikkat çekmek amacıyla ülkede yaşanan son durumu aktardı. Kısa bir giriş konuşmasından sonra kalabalık saf düzeni alarak Beşir Eryarsoy'un kıldırdığı gıyabi cenaze namazına katıldılar. Namaz sonrasında program yapılan konuşmalar ve dua ile devam etti.

 Eyleme katılarak destek veren Gazeteci Abdurrah Dilipak yaptığı konuşmada işgalci İsrail'i ve destekçisi olan Batı'yı kınadı. Dilipak, " Birkaç tane İsrailli'nin kaçırılıp öldürülmesini bahane ederek 15 yaşındaki bir çocuğu kaçırıp, midesini benzinle doldurup yakarak öldürenler hukuktan bahsedemezler. Ve bunu görmezden gelen ABD, Batı ve sözde İslam devletleri haksızlıklar karşısında susarak dilsiz şeytan rolünü oynuyorlar." dedi. Ayrıca Dilipak, İslam aleminin içinde bulunduğu pasifliği hatırlatarak ölümlerin bir an önce durması için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğinin altını çizdi.

Dilipak'ın konuşmasının ardından Cemal Çınar toplulukla birlikte dua etti. Kalabalık, slogan ve tekbirlerle dağıldı.