Ana Sayfa Kategoriler Faaliyetler/Etkinlik Dinle, Anlat, Duy, Konuş

Dinle, Anlat, Duy, Konuş

0
Dinle, Anlat, Duy, Konuş

Çözüme Evet Koalisyonu, Kürt sorununda yaşanan çözüm sürecine destek vermek amacıyla Fatih Saraçhane parkından Beyazıt Meydanı’na yürüdü

Anadolu Platformu’nun da aralarında bulunduğu, çeşitli sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve gazetecilerin bir araya gelerek oluşturduğu Çözüme Evet Koalisyonu, Kürt sorununda yaşanan çözüm sürecine destek vermek amacıyla Fatih Saraçhane parkından Beyazıt Meydanı’na yürüdü.

Saraçhane Parkında toplanan koalisyon katılımcıları ve gönüllüler önce davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Daha sonra “Dinle anlat duy konuş, çözüme evet” pankartı arakasında yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında ellerinde “Barışa evet” , “Çözüme evet” yazılı dövizler taşıyan insanlar “Bijî biratîya gelan”, “Öz öz özgürlük Kürt ulusuna özgürlük”, “Be ziman jîyan nabe”, “Yükselt yükselt, barışın sesini yükselt” sloganlarını attı.

Beyazıt Meydanı’nda Çözüme Evet Koalisyonu adına Av. Gülden Dönmez ve Yıldız Önen açıklama yaptı. Kürt sorunun çözümü konusunda tarihi adımlar atıldığını belirten Yıldız Önen, “çözüm kapısının ilk defa net olarak aralandığını” söyledi. Çözüm süreci ile birlikte aylardır hiçbir çatışmanın ve can kaybının yaşanmadığını kaydeden Önen, “Ne mutlu ki bize, bir tek insan bile ölmedi. Sadece bu bile bize çözüm sürecine gözümüz gibi bakmamız gerektiğini kanıtlıyor” dedi.

Savaş isteyenlerin hep küçük bir azınlık olduğunu dile getiren Gülden Dönmez de “Artık yollarda şehirlerde, sokaklarda, camilerde, kiliselerde, işyerlerinde okullarda barışı örgütlemeye, barışı konuşmaya, başlıyoruz. Şimdi barış zamanı” dedi.

Eyleme, Akil İnsanlar Grubu’ndan Ali Bayramoğlu ile Levent Korkut da destek verdi.

Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında çevik kuvvet polisleri de geniş güvenlik önlemi aldı. Grup, Beyazıt Meydanı’ndaki açıklamanın ardından olaysız dağıldı.