Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri Dilipak İle İslam'da Aile

Dilipak İle İslam'da Aile

0
Dilipak İle İslam'da Aile

Gelibolu Umut İlmi Araştırmalar Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’nde Abdurrahman Dilipak Konferansı gerçekleştirildi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde faaliyet yürüten Anadolu Platformu üyesi Umut İlmi Araştırmalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 22 Şubat 2013 tarihinde gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’ın katıldığı ‘İslam’da Aile’ konulu bir konferans düzenledi. Konferansa katılımın yoğun olmasından dolayı salona sığmayan dinleyiciler programı dışarıda izlemek zorunda kaldı.

Program merkez camii imamının okuduğu Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Dernek Başkanı Cengiz Köksal selamlama konuşması yaptı. Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak konuşmasında kısaca şunlara değindi:

İslami bir ailenin temeli için şu üç şey evlerimizde olmak zorunda.

1- Evlerimizde meali ile beraber Kuranı Kerim okuyacağız.

2- Evlerimizde hadis okuyacağız. Bununla beraber hadis usulü de okuyacağız.

3- Fıkıh ve fıkıh usulü de okuyacağız.

Çünkü okuyan anneler ilim ve hikmet sahibi olacaklar. İlim ve hikmet sahibi olan anneler ümmeti yönetecek olan erdemli gençliği yetiştireceklerdir. Bize erdemli insanlar yetiştirecek anneler lazım. Bizim kurtuluşumuz mazlum halkların kurtuluşundan geçer.

Allah katında ancak birbirine saygılı insanlar değerlidir. Gelinini çekiştiren kaynananın, kaynanasını çekiştiren gelinin duasını Allah kabul etmez. Yaşadığımız her mekanda İslam olmalı. İslam 365 gün 24 saattir. Müslüman’ın her anı her dakikası önemlidir. Gazabı da önemlidir, sükut etmesi de insanlık için önem arz eder. Ayrıca kadınlarımız bizim için önemlidir. Kadınlarımızı kaybedersek her şeyimizi kaybederiz. Birbirimize ve kadınlarımıza merhamet edeceğiz. Rızık endişesi taşımadan çok çocuktan da korkmayacağız. Allah’tan ayeti kerimede de gecen göz nurumuz olacak çocuklar isteyeceğiz.

Ayrıca camilerimizi asli hüviyetlerine kavuşturup her namaza geldiğimizde caminin her köşesinde -ki günde 20 defaya tekabül eder- dersler yapmalıyız. (Camin 4 köşesi var günde 5 defa namaza gelirsek her bir köşede bir ders halkası olursa günde 20 ders eder.)

Dilipak ayrıca, İslam’ın hiçbir kavmin hiçbir kavme üstün olmadığını belirttiğini, yıllardır hor görülen Çingene kardeşlerimizin -bir üstünlük varsa onların- daha avantajlı olduğunu belirterek çünkü; ‘Allah Resulünün Türk veya Kürt karısı yoktu ama Mariye isimli Kıpti (Çingene) bir karısı vardı. Eğer bir üstünlük varsa siz daha avantajlısınız’ diyerek konuşmasına son verdi.

Konferansla ilgili değerlendirme yapan Umutder Başkanı Cengiz Köksal “bu programda bizleri yalnız bırakmayan Anadolu Platformu Teşkilatlanma Komisyonu üyeleri Necadin Karataş ve Bilal Yaman’a ve aynı zamanda Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği üyelerinden Nurettin Kayan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.