Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Dijital Okul Projesi Organizatörlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Dijital Okul Projesi Organizatörlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Dijital Okul Projesi Organizatörlerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli öğrencilerin uzaktan eğitimi için başlatılan Dijital Okul Projesi’nin organizatörleri Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Suriyeli öğrencilerin uzaktan eğitimi için başlatılan Dijital Okul Projesi’nin organizatörleri arasında yer alan Suriye STK’lar Birliği Genel Sekreteri Kadir Sotari, Dijital Okul Projesi sanal eğitim programı sorumlusu Necdet Vaiz, Sena TV yöneticisi Sedal Akkat, Eğitim Programları Koordinatörü Mahmut Sukker, Suriye STK’lar Birliği üyeleri Rahim Şeyh ve Rüşti Müfti’den oluşan heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

1 Kasım Salı günü gerçekleştirilen ziyarette, proje hakkında Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, bölgede mazlumların dinine, ırkına bakmadan onları gözetmeye çalıştıklarını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Mazlumun ırkına, mezhebine, dinine, diline, coğrafyasına bakmadan onları gözetmeye, mazlumların sesi olmaya gayret ediyoruz. Bölgede en büyük problem zihniyet problemi, fikriyat problemidir. Bizim ortak bir geçmişimiz var ve ancak ortak bir gelecekte var olabiliriz.

Suriye’de eğitim alanına yöneldik. Öncelikle tüm Suriye müktesebatını irdeledik, sorunu tespit etmeye çalıştık. Gördük ki bu müfredat Suriyeli çocuklara Baas zihniyeti veriyor, çaresizlik üretiyor, gerçek hayatın dışında bir din algısı anlatıyor. Gerçek savaş zihinlerde verilmezse bu savaşların sadece aktörleri değiştirir. Bunun için özellikle Suriye’nin önde gelenleri ile zihniyet değişimi konusunda toplantılar yürütüyoruz.

Bu manada bu tür kitap tercümeleri yaptık. Aliya’nın, Ramazan Kayan Hocanın, Tolstoy’un, Rasim Özdenören’in fikir kitaplarını Arapça’ya çevirdik. Bize yüz yıldır bu sürgünü yaşatan emperyalist akılla eğitim alanında mücadele etmezsek yaptığımız çalışmalarla onların değirmenine su taşırız. Tüm bunları anlatan bir gazete çıkarıyoruz, radyolar var. Bütün çabamız Suriye’yi gerçek Suriyelilerin yöneteceği bir bilince katkı yapmak. Suriye içinde şu anda okullarımız var. Bir de ortak kültür merkezleri açmak istiyoruz. Gençler, kadınlar, öğrenciler gelsin ortak fikri tartışmalar yapsın” dedi.

Heyet adına söz alan Dijital Eğitim Projesi Eğitim Programları Koordinatörü Mahmut Sukker ise; “İnsan fikren düzeldiği zaman işleri de düzelir. Tercüme ettiğiniz kitaplardan faydalanmak isteriz. Eğitim alanında şimdikinden çok daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bu çabayı da birlikte vermek istiyoruz. Klasik eğitim, öğretmen aracılığı ile öğrenciye ulaşıyordu. Biz eğitimi televizyon ve internet aracılığıyla öğrencilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Ta ki tüm çocuklara ulaşana kadar bu çabamız sürecek. En önemlisi de görsel dersler oluşturduk. Çocuk film izler gibi bilgiyi öğreniyor. Bu da klasik eğitimin çok çok ötesine geçiyor. Şu anda elektronik kitaplar üzerinde çalışıyoruz. Elektronik kitapların öğrencilere sağladığı kolaylıktan faydalanmak istiyoruz. Bunun için taşınabilir bir laboratuar da hazırlıyoruz. Bu şekilde deneyleri mekâna bağlı kalmadan öğrencinin ayağına götüreceğiz. Eğitim alanında ikili işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Görüşmenin sonunda heyete Arapça’ya tercüme edilen fikir kitaplarıyla Evde Karakter Eğitimi Eğitim Seti hediye edildi. Heyet üyeleri daha sonra Ortadoğu Medya İletişim Merkezi’ni gezerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.