Devlet Özür Dilemeli

0
202

“1000 yıl sürecek” denilen 28 Şubat Darbesi’nin yaptığı tahribatın izleri bir bir siliniyor. Devlet 28 Şubat’ta mağdur ettiği insanlardan hem özür dilemeli hem de tazminat ödemeli.

Malatyalı Zekeriya Şengöz o tarihte hedef olarak seçilen isimlerden biri.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, devletin 28 Şubat mağdurlarından özür dilemesi gerektiğini söyledi. İnanç, “28 Şubat kötü bir tarih. Ben devletin 28 Şubat mağdurlarına karşı bir özür ve hatta bir tazminat borcu var diye düşünüyorum. Devlet, 28 Şubat’ta mağdur ettiği insanlardan hem özür dilemeli hem de tazminat ödemelidir. Muş Alparslan Üniversitesi olarak 28 Şubat’ta o süreçte işinden edilen idari ve akademik personele kapımızın sonuna kadar açık olduğunu hatırlatmak isterim. Bütün 28 Şubat mağdurları bizim üniversitemize gelebilir. Kendilerini burada iş sahibi yaparız.” dedi.

Devlet tazminat da ödemeli

O dönemde mağdur edilen birçok insanı yakından tanıdığını vurgulayan İnanç, “O insanlar hiç hak etmedikleri halde kapıya konan, işinden edilen birçok insan var. Geriye dönüp baktığımızda 28 Şubat’ta neler olmadı ki. Birçok faili meçhul vardı. Aslında bunların hepsinin faili malumdu. O kadar insan yargılanmadan haksız bir şekilde, aslında bugün bile faili malum olan hususlardan dolayı, yıllardır cezaevinde yatıyor. Bunu kimse tartışmıyor. Düşüncelerine katılın ya da katılmayın, örneğin Salih Mirzabeyoğlu neden cezaevinde yatıyor? Bunu düşündüğüm zaman neden sorusuna cevap bulamıyorum” diye konuştu.

Zekeriya Şengöz hedef seçildi

Malatyalı Zekeriya Şengöz’ün o tarihte hedef olarak seçilen isimlerden biri olduğunu söyleyen rektör İnanç, “Ben kendisini tanırım. 28 Şubat’ta hedef olarak seçilen isimlerden birisidir. O günden bugüne kadar cezaevinde yatıyor. 18 yıl ceza almış. Niye yatıyor bu? İşte bu öldürücü sessizliğe karşı kimse bir şey yapmıyor. Bence 28 Şubat mahkûmiyetlerinin çok acil olarak tahliyeye dönüştürülmesi ve gerekiyorsa eğer yeniden yargılanmanın yapılması lazım. Dönün o günlere, o insanlar niye cezaevine girdiler sorusunun halen cevabı yoktur.” sözlerini kaydetti.

Malatya Nethaber Gazetesi