Deprem veya Acının Fotoğrafı

0
259

Acının fotoğrafı olur mu? Olur! İnsan yüzüne yansıyan görüntüyü görmek zor olmaz.

Bu fotoğrafın birde objektifte yer bulmayan tarafı vardır. İşte acının fotoğrafı her ikisidir. Yüzdeki ifadeler, iyi okunursa fotoğrafın tamamı görülür.

Deprem bölgesine doğru yola çıkarken, bizde bir üzüntü vardı. Dostlarını kaybetmenin hüznü vardı. Erciş BAŞAKDER başkanı Gültekin KELEŞ kardeşimizin candan görüntüsünü iç dünyamızda seyrederek gittik. Ve elbette ERCİŞ ve VAN bölgesinde hayatını kaybeden her insanımıza rahmet dilekleriyle yola çıktık.

En son görüşmemizde Gültekin kardeşimize “bizi ne zaman ERCİŞ’e davet edeceksin” diye takılmıştım. “Bu aralar bir organizasyon yapıp davet edeceğim inşallah” demişti. Son organizasyonu kendisi için bir fatiha okumaya gittiğimiz organizasyon oldu. Allah mekânını cennet eylesin!

Erciş’e girerken depreme dair hiçbir iz yoktu. İlçe merkezine girdiğimizde depremin acı yüzüyle karşılaştık. Her bir katı sandviç gibi üst üste gelmiş binalar… Her insanın binbir zahmetle aldığı eşyaların yıkıntılar arasındaki görüntüsü… Ders alabilen için tam bir tefekkür ortamı… İlk karşılaştığımız yıkıntının altında TEDAŞ hizmet binası varmış. Ve üstte 24 daire ama hepsini topladığınızda “bir varmış, bir yokmuş” diyorsunuz. Annemin dünya tanımını hatırladım; masal! Ve ben o masalı ERCİŞ’i gezerken yaşadım.

Bir gün “dünya” üzerine çalışanlar, bir gün sonra, ERCİŞ sokaklarında gezerken “bu dünyada hiçbir şey bize ait değil” yorumunu yapıyordu. Ben o yorumu yapan insanların arkasında bakıp tefekküre dalıyordum. “Aslında bu dünyada hiçbir şey bize ait değil!”

ERCİŞ merkezde insanların toplu olarak kullandığı mekânlar çökmüş, altında ezilen gençler, öğrenciler, öğretmenler… Bir anne gelmiş, görüntüsünden muhtemelen Ege bölgesinden, oturmuş kaldırım taşına “yavrum ben seni buraya bunun için mi gönderdim” diyor. Bu arada yıkılan binaya bakarak ağıt yakıyor. Oğlu o binanın altında…

Valizini hazırlamış ilçeden çıkma hazırlığı yapan bir öğretmen veya üniversite öğrencisi “arkadaşım çıkamadı” diye sarsıla sarsıla ağlayarak telefonun diğer ucundaki insana feryadını duyuruyor. Yanında bulunan beyefendi kendisini teskin etmeye çalışıyor. İkisinin valizleri hazır ve birazdan Erciş’ten ayrılacaklar.

Bina adına çok az iz taşıyan bir enkazın başında arama kurtarma ekipleri çalışırken, hemen yanında kaldırıma çökmüş, kafaları avuçlarının içinde düşünen insanlar var. Canlı veya cansız yakınlarından bir haber bekliyorlar. Tabi hepsinde de mucize umudu var.

Afet koordinasyon merkezi kaymakamlığın bahçesinde çalışıyor. Bakanlar bölgeyi yalnız bırakmıyor.

ANADOLU Platformu olarak arkadaşlarımız Erciş ve Van’da afet koordinasyon merkezi oluşturmuş, yoğun bir faaliyet var. ANADOLU Platformu bünyesindeki derneklerden, çeşitli illerden arkadaşlar koordinasyon merkezinde görev yapıyor. Platform başkanı Turgay ALDEMİR ki aynı zamanda Antep Bülbülzade vakfı başkanı, Meşale Eğitim ve Yardımlaşma Derneği başkanı Tamer ÇALHAN, yönetim kurulu üyeleri oradaydı. Tatvan İnsander yönetimi, Van Gökkuşağı yönetimi, Elazığ Abı Hayat vakfı yönetiminden Ersin ERYILMAZ ve arkadaşları, Adıyaman Bilgi ve Hikmet derneği yönetiminden arkadaşlar üzerlerine düşeni yapmaya çalıştılar. Biz Malatya’dan bir ekip yola çıkmıştık, Meşale yönetiminden bir grup olarak ve Elazığ’dan arkadaşlarla birlikte yol aldık. Bu arada Elazığ ekibi yolda oluş şekli ciddi ve riskli bir kaza geçirdiler ancak hamdolsun yalnızca araba hasar gördü.

Bölgede su büyük bir sorun, elektrikler yok. Elektrik direkleri zarar görmüş, teller kopmuş durumda…

Yıkılan her binada kurtarma ekipleri sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor. Bu arada MAKUT (Malatya Meşale arama kurtarma) depremin olduğu günün gecesinden beri çalışıyor. Yüzlerindeki üzüntü ve yorgunluk açık şekilde hissediliyor. Allah çalışmalarının ecrini versin diye dua ediyoruz.

Deprem veya acının fotoğrafına baktığımızda anlatılması gereken daha çok şey var. Ancak şimdilik bununla iktifa ederken Allah kaldıramayacağımız yüklerle imtihan etmesin diye dua ediyorum.

 

Necip Cengil / haberdurus.com