Deprem anında ölüyoruz sandık

0
312

Anadolu Platformu’nun misafir öğrenci projesi kapsamında İstanbul’a gelen öğrenciler, vatandaşların duyarlığından memnun kaldıklarını, deprem bölgesine yapılan yardımların devam etmesini istedi.

Vanlı öğrenciler deprem anında yaşadıklarını gazetemize anlattı. Anadolu Platformu’nun misafir öğrenci projesi kapsamından İstanbul’a gelen öğrenciler, vatandaşların duyarlığından memnun kaldıklarını, deprem bölgesine yapılan yardımların devam etmesini istedi.

Van’da meydana gelen deprem sonrası, Anadolu Paltformu’nun faaliyetleri çerçevesinden İstanbul’a gelen öğrenciler deprem anında yaşadıklarını ve Van’daki son durumu anlattı. Depremden sonra bölgeye yardımların geldiğini söyleyen gençler, çadır sıkıntısının devam ettiğini belirttiler. Aileleri de çadırlarda kalan gençler havanın soğumasıyla birlikte çocuk ölümlerinin başladığını, bu ölümlerin olmaması için imkanı olanların yardımlarının sürdürmesini istedi.

Allah’ı unutanlar bile depremde ‘Allah Allah’ diye bağırıyordu

İstanbul’a gelen gençler yaşadıklarını şu şekilde anlattılar. Depreme ders çalışırken yakalanan Ömer Enteloğlu, depremin ilk önce hafif sarstığını daha sonra şiddetinin artığını söyledi. Sıvaların dökülmesiyle kendisini dışarı attığını belirten Enteloğlu, dışarıya çıktığında ise bir panik havasının olduğunu söyledi. Depremde unutmadığı anın ise Allah’ı unutanların bile Allah Allah diye bağırması olduğunu dile getirdi. Ömer Enteloğlu, bölgede hala çadır sıkıntısının devam ettiğini soğuktan çocukların öldüğünü belirterek, yardım imkanı olup da yardım etmeyenlerin soğuktan ölen çocukların vebalini taşıdıklarını söyledi. Depreme çarşıda yakalanan Neşvan Kaçar ise, telaşla cami avlusuna girdiklerini burada da minarenin yıkılma tehlikesi olduğu için Valiliğin bahçesine girdiklerini söyledi. Ailesiyle birlikte depreme evde yakalanan İbrahim Aydın, korkuyla kendilerini dışarıya attıklarını, küçük kardeşinin içeride kaldığını fark edince de tekrar içeri girip kardeşini aldığını söyledi.

Zeynep Teker ise 7,2’lik depremin merkez üssü olan Erçiş’te dershanede depreme yakalandığını söyledi. Teker, “kendimizi dışarıya atmaya çalıştık. Merdivenlerde bayılanlar oldu. Ölüyoruz sandık” şeklinde konuştu.

FERHAT AÇIL / Milat