Ana Sayfa Manşet Haberi Değişime Hazır Mıyız?

Değişime Hazır Mıyız?

0
Değişime Hazır Mıyız?

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un Konuk Olduğu Sordukça Programının Üçüncüsü “Değişime Hazır Mıyız?” Başlığıyla Yapıldı

Anadolu Platformu’nun Youtube kanalında haftalık olarak gerçekleşen Sordukça programının üçüncüsü Prof. Dr. Nihat Erdoğmuşun’un katılımıyla yapıldı. 30 Mayıs Cumartesi günü “Değişime Hazır Mıyız?”  başlığıyla gerçekleşen programın moderatörlüğünü, Anadolu Platformu Öğretmen Birimi Sorumlusu İbrahim Özmantar yaptı.

Pandemi süreciyle birlikte yaşadığımız değişimi değerlendiren Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, değişimin nasıl algılanıp anlamlandırıldığı, insan kapasitesinin anlamlandırılana ne kadar cevap verdiği gibi meselelere odaklandı. “Bütünlüklü bir şekilde bakıldığı zaman pek çok alanda birbiriyle de etkileşim halinde değişimleri zaten yaşıyorduk” diyen Prof. Dr. Erdoğmuş bu alanların, politika, ekonomi, sosyal, teknoloji, yasal ve çevre olduğunu belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunu fark ettirmek, fark etmek aciliyetini göstermek çok kolay değilgili, pandemi bize bunu gösterdi.”

“Bu değişmelerle beraber dünya’nın değişmeyen bir gündemi de vardı” şeklinde konuşan Erdoğmuş; güç mücadelesi, zulüm, adaletsizlik ve eşitsizlik, cahillik, açlık, göç ve çevre felaketinin dikkate almadığımız şekilde devam ettiğine dikkat çekti. Küresel düzeyde bunların hak ettiği kadar gündeme gelmediğini de ekledi. Prof. Dr. Erdoğmuş virüs sürecine dair umudunu ise şu sözleriyle dile getirdi: “Sorunlar kadar belki insanlık buradan iyi bir şeyler ortaya koyarak yeni bir çıkış da sağlayabilir. Benim umudum o yönde. Hem ülkelerde hem de uluslararası düzeyde o damarı, o dili güçlü tutmaya bunu çoğaltmaya ihtiyaç var.”

“Değişim hazır olanları sever” diyen Prof. Dr. Erdoğmuş, hazır olmak meselesinin kendisi için önemini açıkladı: “Bizim ders çıkarmamız gereken asıl husus, dünyayı doğru okuyabilmek. İnsanlığın görevi, kurumların görevi, bireysel görevlerimiz bu okumalardan sonra da neler olabileceğini kestirmek ve buna hazırlık yapmak. Belki de temel meselemizin bu olması lazım.” Teknoloji odaklı Nesnel İnternet, Genetik Çalışmaları, Robotik, Bulut Bilişim, Arıtılmış Gerçeklik, 3D Yazıcılar, Biyoteknoloji ve Yapay Zeka’nın etkilerinin belirtildiği program, moderatör İbrahim Özmantar’ın “İnsansız bir yarın mı olacak?” sorusu çerçevesinde ilerledi.

Programın tamamını tıklayarak izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.