Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak

Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak

0
Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak

Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı Ortaöğretim Online Eğitim Akademisi’nin 2. dönem 3. haftasında “Değişen Dünyada Geleceği Konuşmak” konusuyla Vedat Kahyalar konuk oldu. Video konferansla yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü İsmail Gülen’in yaptığı programda Vedat Kahyalar şunları dile getirdi;

“Şu anda hızlı bir değişim yaşıyoruz. Bizler evlerimize kapandık ama gerek dünyada gerek Türkiye de belli bir kesim servetlerine inanılmaz servetler katıyor. Birçok kesimde sıkıntı yaşıyor. Yıldızı sönen ve parlayan meslekler var. Dünyanın değişimi ile ilgili iki çarpıcı örnek vermek istiyorum.

Birinci örnek şu; Çin, Amazon ormanlarını Brezilya hükümetinden istiyor. Büyük ihtimalle o ormanların yüzde 40’ını sökecekler, soya fasulyesi ekecekler. Bu arada Çin Afrika’da tarıma elverişli arazileri kiralayıp işliyor ve ticaretini yapıyor. 2. örnek ise ülkemizde ilk ona giren Demet Mutlu hanımefendi. Önemli bir sanayicinin kızı Amerika’ya okumaya gider. Eğitimi bitince babası kendi fabrikasında çalışmasını ister o ise bunu erteler, müsaade ister yeni geldiğini belirtir. Bir yıl kadar sonra babası artık yaşlandığını ve gelmezse fabrikaları satacağını söyler. Demet, babasının elinden tutar ve çalışma odasına götürür. Trendyol’u duyup duymadığını söyler, babası duyduğunu söyler onu ben kurdum der.

Babasının fabrikada 30 yıllık kazancından fazla para kazanır sadece 1 yılda. Şimdi yüzde 70’ini 725 milyon dolara Çinli firma Alibaba aldı. 1 milyar dolarlık hacmiyle Trendyol ilk 10 büyük firma arasına girmeyi başarıyor. İnsanlar internette ek işler yapıyor, ürün satıyorlar. Yeni iş fikirleri devreye giriyor. Kargo şirketleri ürün yetiştiremiyor şu an. Dünyada ki değişime göz atınca bir dakika da: Whatsapp tan 45 milyon mesaj atılıyor. 400 bin yeni uygulama indiriliyor. Google da 40 milyon kelime aranıyor. Facebook’ta dakikada 1 milyon hesap açılıyor. Dakikada 1 milyar dolarlık online alışveriş yapılıyor.

Dünyada ve Türkiye de değişim tekerleği çok hızlı dönüyor. Siz ya bu tekerleği takip edip onu yakalayacaksınız ya da bu tekerleğin altında kalacaksınız. Online satış pazarı her yıl yüzde yüz büyüyor. Yeni sektörler ortaya çıkıyor. AVM’ler de olduğu gibi internet üzerinden de online satışlar revaçta. AVM’ler internet üzerinden sayfalar kiralıyor. Belli yüzdelik vererek bu siteler üzerinden satış yapılıyor. Bir çok market satış için internete yöneldi. Türkiye’de üretilen birçok ürünün satışı internet üzerinden yapılıyor. Bu global yarışta yer bulmak lazım. Dünyada internetten satış oranı 2020 yılında; 20 trilyon doları buldu.

Birçok klasik iş -emlak gibi- internete taşındı. Birçok işte de robotlar devreye girecek (radyoloji, mikrobiyoloji gibi). Hizmet işlerinde hemşirelik gibi, hukuk alanında da çalışan insan sayısı azalacak. Alışveriş mağazalarında da robotlar görev yapacak. Benzin istasyonunda da insan çalışmayacak. Yapay zeka dönemi geliyor. Fabrikalar da robotlar çalışacak. Robotlar devrine yavaş yavaş girdik.

2035 filmi var bu film geleceği anlatıyor. Her şey robotlaşmış. Bugün korona virüs komplo senaryolarında dünya nüfusunu azaltma planları var, Nüfusun azalacağını düşünüyorum. Virüs laboratuarda üretildi mi tartışmaları var. Bu virüs araştırmaları uzmanlığı revaçta olacak.

Bir yapay zekâ dönemine gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Türkiye de de yapay zeka sistemine adım adım giriyor. Biz bu süreçte cenazelere gitmiyoruz, iletişimimiz azaldı, insansızlaştırılıyoruz. Bu kapanmanın olumlu ve olumsuz yanları oldu. Endüstriyel tasarım, akıllı şehir uygulamaları revaçta olacak. Doğaya açılma arayışları başladı. Yapay zeka uzmanlığı öne çıkacak. İnavosyana çok büyük yatırım yapılıyor. İnovasyon nedir? Değişen hizmetler ve hayatı kolaylaştırmaya diyoruz. Altın yakalılar diyoruz, inovasyon yapanlara.  Z kuşağı geliyor. X-Y ve Z kuşağı kavramı var. 2. Dünya savaşını görenler X kuşağı oluyor, Y kuşağı bizden ders aldılar gördüler. İnterneti yarım bilirler. Z kuşağı ile yapılmış araştırma var tercihleri farklı. Genç kuşak dediğimiz bu kuşak. Mutsuzum,  ailem beni anlamıyor diyen var içlerinde çok iyi Müslüman olanda var. Farklı bir nesil geliyor. Hızlı öğrenen, dışarıdan öyle görünmese de Öğrenmeyi öğrendiler. Öğretmen olarak siz iyi okumalısınız bunu. Derin bir dip dalga geliyor. Umarız ki Kuranı okurlar kendilerine örnek olabilecek insanlar bulurlar. Gençler konuştuğumuzda: Anne babalarını beğenmiyorlar. Bize söylediklerini kendileri yapmıyorlar; diyorlar bu çok önemli. Anne babalar çocuklarına söylediklerini yapma dediklerini kendileri yapıyor, inandırıcılığı kalmıyor. Öğrenci inandırıcı öğretmen istiyor, yaşayan öğretmen istiyor.  Yaptıklarınızı yazın yazdıklarınızı yapın, dediklerinizi yaşayın.  Planlı olun. İşinizi sevin zorla sürdürülen iş başarı sağlamaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.